Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNovinky v lékařské péči Nový mikrosenzor umožňuje individuální přizpůsobení dialýzy

Nový mikrosenzor umožňuje individuální přizpůsobení dialýzy

Výzkumníci z Technické univerzity v Eindhovenu vyvinuli mikrosenzor, který umožňuje přímo sledovat a upravovat složení hemodialyzačního roztoku. Jedná se o zásadní krok směrem k hemodialýze šité na míru konkrétnímu pacientovi, což by mohlo odstranit významnou část závažných vedlejších účinků způsobených použitím standardního dialyzačního roztoku.

Koncentrace látek v dialyzačním roztoku je zásadní

Při hemodialýze je krev z těla odváděna do dialyzačního přístroje. Tam je vedena podél polopropustné membrány, na jejíž druhé straně se nachází dialyzační roztok. Vzhledem k tomu, že koncentrace látek v krvi je vyšší než v dialyzačním roztoku, odpadní látky prochází membránou a vstupují do dialyzačního roztoku. Rychlost, s jakou tento proces probíhá, závisí na rozdílu mezi koncentracemi látek v krvi a v dialyzačním roztoku. Jelikož se koncentrace látek v krvi mezi jednotlivými pacienty značně liší a naopak koncentrace dialyzačního roztoku má stejnou standardní hodnotu, rychlost není často ideální. To způsobuje závažné vedlejší účinky, jako jsou poruchy srdečního rytmu nebo ledvinná kostní nemoc. Vhodné řešení představuje kontinuální úprava koncentrace látek v dialyzačním roztoku tak, aby byla pro pacienta optimální. To však vyžaduje neustálé sledování koncentrace látek v dialyzačním roztoku, k čemuž doposud chyběla spolehlivá technika.

Mikrosystém sleduje koncentraci sodíku

Vědcům z Technické univerzity v Eindhovenu se podařilo vyvinout mikrosystém, jehož součástí je mikrokanál, kterým proudí dialyzační roztok. Stěny mikrokanálu jsou pokryty senzorovými molekulami, které fluoreskují pouze v přítomnosti sodíku. Čím více sodíku se v dialyzačním roztoku nachází, tím je fluorescence silnější. Aby tento efekt posílili, zavedli do mikrokanálu mikročipy, což vedlo k ještě většímu povrchu pokrytému senzorovými molekulami. Mikrokanál je osvícen laserovým světlem, které aktivuje fluorescenci senzorových molekul. Ta je poté analyzována pomocí spektrometru a na základě naměřené intenzity fluorescence je možné určit koncentraci sodíku.

Rozšíření sledování i na další látky nebude složité

Je důležité zajistit, aby senzorové molekuly nebyly rušeny přítomností jiných prvků, aby bylo možné provádět čistě pouze měření koncentrace konkrétní látky. Prozatím je systém nastaven na přesné měření sodíku. Očekává se však, že bude relativně snadné rozšířit funkce mikrosystému i na další základní minerální látky, jako je draslík a fosfor. Autoři projektu se domnívají, že tato nová technologie se může stát velmi užitečným komponentem hemodialyzačních přístrojů. Je relativně levná, stabilní a velmi přesná. Navíc je možné zmenšit velikost mikrosystému až na velikost kolem 1 centimetru, což nejen usnadní integraci do dialyzačních přístrojů, ale umožní i případné zabudování do přenosné umělé ledviny.

Zdroj: https://www.tue.nl/…-customized/

29. 6. 2018 | Redakce ledviny.cz | Novinky v lékařské péči

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.