Hemodialýza

Jedinou změnou na vašem těle je cévní přístup, který umožní napojení dialyzačního přístroje – jednotlivé typy vstupů pro hemodialýzu včetně jejich popisu naleznete ZDE.

Z praktického hlediska vás arteriovenózní fistule ani graft nijak neomezují, protože téměř nejsou patrné a lze s nimi provádět veškeré běžné činnosti, včetně například plavání. Nutný je ovšem určitý ohled na končetinu s cévním přístupem, která by neměla být zbytečně vystavována velké zátěži. Vhodné nejsou ani příliš těsné rukávy, náramky a hodinky se obvykle přesouvají na druhou ruku. Naopak vysoce se doporučuje tzv. žilní trénink. Více informací o něm najdete ZDE.

Akutní dialyzační katetr se využívá především u akutně dialyzovaných pacientů a – byť je viditelný a do vašeho těla přímo zasahuje – obvykle se nejedná o dlouhodobou variantu. Je typickým řešením v případě špatného stavu cévního řečiště nebo nedostatku času na rozvinutí AV vstupu. V některých případech a zejména při správném ošetřování ale může katetr bez problémů vydržet poměrně dlouho, aniž by ho pacient pociťoval jako zásadní přítěž.