Peritoneální dialýza

Jak si můžete přečíst v popisu peritoneální dialýzy, zakládá se pro ni břišní katetr. Jde o hadičku vstupující do dutiny břišní, která slouží k napouštění a vypouštění dialyzačního roztoku.

Ač je vstup pro peritoneální dialýzu na těle viditelný, tato forma „čištění organismu“ dává pacientovi větší svobodu a mnohdy i pohodlí. Navíc správně ošetřovaný břišní vstup vydrží bez komplikací řadu let a lze ho snadno skrýt pod oděvem. Pro péči o hygienu se sice obecně preferuje sprchování, mnoho ošetřujících lékařů ale dovoluje koupání v mořské vodě. Speciální krytí výstupu katetru pak umožňuje koupání i v bazénu nebo vaně.

Tento typ dialýzy, ať už běžnou denní formou, nebo v automatizované podobě pomocí přístroje v nočních hodinách (tzv. APD), je svými výsledky rovnocenný hemodialýze. Pro tuto možnost se rozhodují zejména pacienti, kteří oceňují nezávislost a flexibilitu, případně mají potíže s mobilitou a dojíždění na dialyzační středisko je zbytečně zatěžuje. Vhodnou alternativou je i pro pacienty, jimž jejich zdravotní stav nedovoluje podrobovat se hemodialýze.