Lékaři radí

Dobry den, syn (10 let) ma od minuleho tydne zjistenu „totalne destrukturovanou polycystickou ledvinu“. Ma v ni viditelnych asi 8 cyst, nejvetsi maji 9, 6, 4, ostatni kolem2, 3. Ultrazvuk byl delan pro podezreni na slepe strevo, ale stezuje si uz tri roky na bolesti zad, briska, unavu. V moci ma trosku krev (misto hodnot pod 10 000 ma 17 000). Druha ledvina je zatim uplne v poradku.

To ze v druhe ledvine nic neni je normalni? Jedna se i pres to o polycysticke onemocneni ledvin? Nikdo v rodine ho ale nemame, ja mam za sebou nedavny UTZ bricha a exmanzel sice ne, ale cela jeho rodina z obou stran se doziva cca 90–95 let, nikdo nema zadne problemy.

A zbytek otazky; volala jsem na nefrologii a muzou nas vzit az v lednu. Vim ze ten stav neni akutni, ale mam strach jednak jestli to nemuze byt neco jineho (jeste horsiho?), a neni opravdu mozne mu nejak pomoct, kdyz ma bolesti bricha a zad? Nevim jestli se pokouset o drivejsi schuzku na nefrologii, nebo je to normalni. Chapu ze dal se bude nemoc sledovat v delsich intervalech, jen ted bych rada mela potvrzenou diagnozu a chtela bych (jako kazda matka:) aby ho nekdo videl.

Dekuju moc za informace, slibuju nejakou dobrou lahev vina od nas z Francie :))) iva

MUDr. Roman Kantor

MUDr. Roman Kantor

04. 09. 2015

Tzv. multicystická degenerace leviny postihuje narozdíl od dědičné polycystické degenerace ledvin jen jednu ledvinu a je projevem její vývojové degenerace. Vyšetření ledvin většinou prokáže její nefunkčnost. Zatímco v minulosti bylo prováděno chirurgické odstranění této ledviny, v současnosti je preferován konzervativní postup, kdy věkem většinou poškozená ledvina zanikne zcela. Cílem vyšetření a sledování je vyloučit přítomnost vývojové vady druhé ledviny. Pěkný článek najdete v odborné literatuře: http://www.prolekare.cz/…ledviny-4520?…

Vaši poradci