Lékaři radí

Dobry vecer! Mam dotaz.Jsem 13 let dialyzovana.Pos­ledni dobou jsem začala padat.Zejmena když vstávám,nebo když se ohňů. Neni to příjemné a nekolikrát jsem už ztratila vědomí. Může to být způsobeno KO? Vše mám v pořádku dle lékařů. Snížili mi Erytropoetin a vše se zhoršilo. Poceni,padání i nízký krevní tlak. Dekuji I.R. Dialyza Brno

MUDr. Roman Kantor

MUDr. Roman Kantor

04. 07. 2020

Nízký krevní obraz může vést ke slabosti, závratím, ale jeho hodnoty jsou měsíčně kontrolovány. Erytropetin je dávkován tak, aby hladina hemoglobinu se držela mezi 100 a 120. Vyšší hodnoty nejsou žádoucí, neboť jsou spojeny s vyšším rizikem kardiovaskulárních komplikací. Bohužel tzv. dekapitace hypertenze, tedy stav, kdy pacient léta léčen pro vysoký krevní tlak přejde do stavu, kdy má naopak krevní tlak nízký i po vynechání léků na hypertenzi není úplně vzácný. Často je to spojeno se srdeční slabostí nebo srdeční vadou. Léčebně je to problém, léky na zvýšení krevního tlaku prakticky nejsou. Je proto nutné předcházet pádům. Při postavování měnit polohu postupně – nejdříve spustit nohy, posadit se, při postavení se stále přidržovat a chvíli postát na místě tak, aby v případě slabosti si pacient mohl zpět sednou, případně ulehnout na postel . Bohužel těžší stavy vyžadují pomoc a dohled druhé osoby.

Vaši poradci