Lékaři radí

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na množství léků po tx. Je jasné, že každý pacient je individuální případ. Zaráží mne ale, že mám stále udržovanou vysokou hladinu tacrolimu, cca v hodnotě 9. Po vizitě, kdy jsem musel kvůli zánětu postoupit odstranění vlastní ledviny, řekl primář a zlobil se, že "tak vysokou hladinu nemohl pán zvládnout.. Tehdy to byla hladina přes 8. Beru i dvakrát/třikrát vyšší dávky léku než všichni, které znám. Ledvina mi celé čtyři roky funguje bez problémů a výkyvů. hodnoty kreatininu vždy pod 100.

MUDr. Roman Kantor

MUDr. Roman Kantor

10. 11. 2021

Dobrý den, norma hladiny takrolimu dle naší spolupracující laboratoře je tato: Orgánová transplantace (odběr před podáním): 1.-3. měsíc 10–20 ug/I, poté 5–15 ug/I nebo 3–7 ug/I (s kyselinou mykofenolovou, mTORinhibitory nebo monoklonální protilátkou);

Jak vidíte z normy, záleží také na tom, zda k takrolimu užíváte jiné léky. U našich pacientů vidíme, že k dosažení požadované hladiny léků jsou potřebné zcela odlišné dávky léků u 2 různých pacientů – proto je účinnost léčby kontrolována hladinou léku.

Vaši poradci