Nová technologie usnadňuje vytvoření cévního přístupu

Většině pacientů, kteří musí zahájit hemodialyzační léčbu, musí být chirurgicky vytvořen speciální cévní přístup nazývaný arteriovenózní (AV) píštěl. Jedná se o spojení mezi tepnou a žílou, přes které jsou napojeni na dialyzační přístroj. Vědci z londýnské Imperial College v současnosti vyvíjejí proceduru, která umožní provést tento krok minimálně invazivním způsobem.

ePATH

Nová technologie se nazývá elektronická perkutánní anastomóza pro hemodialýzu neboli ePATH. Využívá k vytvoření AV píštěle pro dialýzu tzv. stentgraft (endovaskulární protézy, trubičky ze syntetického materiálu). Umožňuje přesné uložení stentgraftu mezi tepnu a žílu pacienta. Lékař zavede do žíly a tepny v paži 2 katétry pomocí drobných vpichů přes kůži. Jakmile se katétry dostanou na příslušné místo, je aktivován elektronický systém, který je navede do přesně určené polohy. Malá jehla pak cestuje z jednoho katétru do druhého a vytváří mezi nimi kanál. Jehlou následně prochází vodicí drát a slouží k zavedení dalšího katétru. Tento konečný katétr pak umožní rozvinutí stentgraftu, který zůstává uvnitř pacientovy paže jako spojení mezi žílou a tepnou. ePATH se odlišuje od jiných umělých graftů používaných pro hemodialýzu tím, že dialyzační jehla se zavádí přímo do tepny nebo žíly, a ne do samotného stentu. Teoreticky by měl ePATH sloužit delší dobu než jiné umělé grafty.

Minimálně invazivní metoda

Systém ePATH pacientům se selháním ledvin umožňuje vyhnout se chirurgickému zákroku před zahájením dialyzační léčby. Vytváří cévní přístup minimálně invazivní způsobem, což vede k rychlejší době zotavení a možnosti dříve zahájit dialýzu. Autoři systému ePATH plánují otestovat novou technologii v klinických studiích s pacienty v roce 2018.

Zdroj: www3.imperial.ac.uk/newsandeventspggrp/imperialcollege/newssummary/news_1-9-2015-15-56-5

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme