Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyAktuality Bílé krvinky a gromeluronefritida

Bílé krvinky a gromeluronefritida

Bílé krvinky neboli leukocyty za normálních okolností zajišťují obranyschopnost organismu. Pokud však dojde k poškození imunitního systému, mohou způsobit zánět poškozující tkáně a orgány organismu vedoucí až k jejich selhání jako např. u pacientů s glomerulone­fritidou. Australští vědci proto sledovali pohyb bílých krvinek v cévním řečišti zdravých a nemocných ledvin a snažili se pochopit jejich chování.

Původní domněnka byla, že se bílé krvinky dostávají do ledvin až při vzniku onemocnění. Vizualizací pohybu leukocytů v ledvinách pomocí nejmodernějších mikroskopických technik bylo zjištěno, že i ve zdravých ledvinách leukocyty neustále cirkulují a stráží zdraví cév. Během choroby se nicméně v ledvinách kumulují, začnou fungovat nestandardně a způsobí zánět a poškození ledvin.

Léčba, která je v současné době k dispozici, by mohla být účinná, působí však nespecificky a často způsobuje nepřijatelné vedlejší účinky. Užívaná imunosupresiva potlačují imunitní systém a pomáhají tak v boji proti zánětu, zároveň však způsobují, že je tělo náchylnější k infekcím. Navíc některé léky mají nepříjemné nežádoucí účinky, jako je např. přírůstek hmotnosti nebo řídnutí kostí. Nová zjištění by tak mohla pomoci ve vývoji nových a účinnějších terapií.

Zdroj: http://www.nephrologynews.com/…inflammation

20. 3. 2013 | Redakce Ledviny.cz | Aktuality

Komentáře

Jakub hojsak (7. 10. 2017 — 3:24)

Dobrý den chtěl bych se zeptat moje přítelkyně má problemi z bilimi krvinkami potřebuju vědět co jí to může spusobit a jestli to brání v těhotenství děkuju za odpoved

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.