Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Bílkoviny v potravinách

Bílkoviny v potravinách

U pacientů s chronickým onemocněním ledvin se příjem bílkovin spíše omezuje. Se začátkem dialyzační léčby by měl být naopak příjem bílkovin vyšší, než je doporučováno zdravým lidem. V kterých potravinách a v jakém množství a kvalitě bílkoviny najdeme?

Není bílkovina jako bílkovina

Bílkoviny jsou obsaženy v mnoha potravinách, jejich využitelnost je však značně rozdílná a spočívá ve schopnosti organizmu je vstřebat a efektivně využít. Z tohoto hlediska jsou za nejvhodnější považovány bílkoviny obsahující všechny esenciální aminokyseliny v optimálním poměru a množství. Aminokyseliny jsou stavební prvky bílkovin, mezi esenciální aminokyseliny pak patří ty, které organismus nedokáže sám vytvořit a musí být do organismu dodávány s potravou. Tuto podmínku prakticky splňují bílkoviny vajec, masa a mléčných výrobků. Také rostlinná strava obsahuje bílkoviny, jejich využitelnost je však nižší, často neobsahují některé důležité aminokyseliny.

Doporučené množství bílkovin pro pacienta na dialýze je ideálně kolem 1,2 g/kg/den, v každém případě však nejméně 1,0 g/kg/den.

Vhodné zdroje bílkovin

Některé zdroje bílkovin nejsou pro dialyzované pacienty vhodné kvůli vysokému obsahu fosforu (většina mléčných výrobků, luštěniny, ryby) nebo draslíku (luštěniny). Nejvhodnějším zdrojem bílkovin je libové maso a vaječný bílek.

Je důležité se uvědomit, že 100 g masa neznamená 100 g bílkovin, i když se jedná o velmi kvalitní maso. V mase jsou totiž obsaženy i další složky, např. tuk, voda aj.

Obsah bílkovin zjistíme na obalech jednotlivých potravin. Nejčastěji je uváděn na 100 g potraviny. Je tedy důležité vědět, jaké množství potraviny sníme a kolik gramů bílkovin tak přijmeme.

potravina přibližný obsah bílkovin ve 100 g
hovězí maso 21 g
vepřové maso 15 g
ryby 28,5 g
drůbeží maso 21 g
mléko 3,2 g
tvrdý sýr 25 g
vejce 13,2 g
tvaroh 12 g
chléb 9 g

Zdroje:
http://www.galenus.cz
http://www.viviente.cz

7. 6. 2011 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.