Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Chůze stejně účinná jako běh

Chůze stejně účinná jako běh

Svižná chůze může snížit riziko vzniku vysokého krevního tlaku, vysoké hladiny cholesterolu a cukrovky stejně dobře jako běh.

Běhat nebo chodit?

Výzkumníci 6 let analyzovali údaje 33 060 lidí, kteří pravidelně běhali, a 15 045 respondentů, kteří se pravidelně věnovali chůzi. Věk účastníků studie se pohyboval mezi 18 až 80 lety. Chůze a běh poskytují ideální test pro srovnání zdravotních výhod mírně intenzivního a silně intenzivního pohybu, protože se při nich zapojují stejné svalové skupiny a jde o podobnou fyzickou aktivitu prováděnou v různých intenzitách. Na rozdíl od předchozích studií vědci v tomto případě hodnotili vynaloženou energii na chůzi a běh podle vzdálenosti, ne podle času. Ukázalo se, že čím více běžci běželi a chodci šli, tím lépe na tom byli se zdravím. Pokud je množství vynaložené energie u obou fyzických aktivit stejné, pak jsou srovnatelné i zdravotní přínosy.

Konkrétní výsledky

Běh významně snížil riziko prvního nálezu hypertenze o 4,2 %, chůze o 7,2 %. Běh snížil riziko prvního nálezu vysoké hladiny cholesterolu o 4,3 %, chůze o 7 %. Běh snížil riziko diagnózy diabetu o 12,1 %, chůze o 12,3 %. Běh snížil riziko ischemické choroby srdeční o 4,5 %, chůze o 9,3 %.

Kdo nesmí běhat, může chodit

Výsledky studie ukazují, že stejné množství vydané energie při mírně intenzivní chůzi i intenzivním běhu má za následek podobné snížení rizika vysokého krevního tlaku, vysoké hladiny cholesterolu, diabetu a možné ischemické choroby srdeční. To je pozitivní zpráva zejména pro ty, pro které je chůze z důvodu zdravotního hendikepu vhodnější fyzickou aktivitou než běhání.

Zdroj: http://newsroom.heart.org/…h-as-running?…

1. 7. 2013 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.