Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Dárci ledviny s abnormálním lékařským nálezem

Dárci ledviny s abnormálním lékařským nálezem

Podle amerických lékařů z Mayo Clinic v Minnesotě mohou darovat orgán i osoby středního věku s abnormálním lékařským nálezem. Ve svém výzkumu se zaměřili zejména na dárce s normální funkcí ledvin trpící hypertenzí.

Zvýšený krevní tlak nevadí

Zjistili, že lidé bílé pleti starší 40 let, kteří darovali ledvinu, nevykazovali v prvním roce po odejmutí ledviny žádné zhoršení původně diagnostikované mírné hypertenze. Byl u nich sice zaznamenán pokles glomerulární filtrace, ale ne vyšší, než je obvykle spojen se stárnutím organizmu. Nedošlo také k žádným změnám ve vylučování bílkovin močí.

Dárce orgánů sledují lékaři průměrně téměř 7 let. Všichni i nadále užívají léky na snížení krevního tlaku a u žádného se nevyvinulo konečné stádium onemocnění ledvin. Dlouhodobé údaje nyní naznačují, že zvýšený krevní tlak dárců (s výjimkou extrémně vysokého tlaku) v důsledku odebrání ledviny se již dále nezhoršuje a může být dobře kontrolován pomocí léků.

Případ se šťastným koncem

Ne vždy jsou vhodní dárci naprosto zdravotně v pořádku a je tedy třeba vzít tyto faktory v úvahu. Navíc lékaři s Mayo Clinic přichází s myšlenkou, že méně rizikoví jsou starší dárci s případnými zdravotními abnormalitami, protože u stejně postižených mladších dárců je obtížnější předvídat, jak se bude jejich případná hypertenze či obezita dále vyvíjet.

Jako příklad uvádí případ 68leté ženy s významnou hypertenzí a BMI 30, která přicházela v úvahu jako potenciální dárce ledviny pro svého manžela. Tyto lékařské nálezy obvykle znamenají vyloučení z transplantačního programu. Tým však přijal ženu jako dárce a nyní, o pět let později, je ona i její manžel v pořádku. Díky podstoupenému zákroku je pacientka také pod mnohem intenzivnější lékařskou kontrolu.

Zdroje:
renalandurolo­gynews.com

18. 4. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.