Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Deprese a bolest zhoršují stav dialyzovaných

Deprese a bolest zhoršují stav dialyzovaných

Deprese a bolest, které se běžně vyskytují u pacientů na dialýze, mohou mít podle posledních zjištění závažné negativní zdravotní následky. Výsledky šetření vyvolávají otázku, zda by použití antidepresiv a léků proti bolesti mohlo zlepšit zdravotní stav dialyzovaných pacientů a snížit celkové náklady na léčbu.

Nedodržování léčby a častější hospitalizace

Nefrologové hodnotili vliv příznaků deprese a bolesti na základě dotazníků, které 286 dialyzovaných pacientů vyplňovalo každý měsíc po dobu až 2 let. Jejich analýzou zjistili následující fakta:

  • Středně těžké až těžké symptomy deprese byly identifikovány u 18 % měsíčních dotazníků a příznaky bolesti se objevily u 79 % měsíčních dotazníků.
  • Pacienti s depresivními příznaky měli o 21 % vyšší pravděpodobnost, že vynechají dialyzační proceduru, o 24 % větší pravděpodobnost, že budou přijati na pohotovosti, o 19 % větší pravděpodobnost hospitalizace a o 40 % vyšší pravděpodobnos­t úmrtí.
  • Pacienti trpící těžkými bolestmi měli o 16 % větší pravděpodobnost, že jejich dialyzační procedury budou zkráceny, o 58 % vyšší pravděpodobnost, že budou přijati na pohotovost a o 22 % větší pravděpodobnost hospitalizace.

Pomůže léčba bolesti a deprese?

Pravidelná hemodialyzační léčba představuje pro pacienty velkou fyzickou a psychickou zátěž. Symptomy deprese a bolest podle autorů výzkumu souvisí s nedodržováním dialyzační léčby a s vyšším využíváním zdravotnické péče. Depresivní stavy jsou také spojeny s vyšší úmrtností. Nasazení terapie ke zmírnění těchto příznaků by mohlo snížit náklady na léčbu pacienta a zlepšit jeho zdravotní stav.

Zdroje: http://cjasn.asnjournals.org/…220114.short?… http://www.nephrologynews.com/…sis-patients

8. 10. 2014 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.