Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyAktuality Deprese zvyšuje úmrtnost u hemodialyzovaných pacientů

Deprese zvyšuje úmrtnost u hemodialyzovaných pacientů

Deprese a nedodržování léčebného režimu zvyšuje riziko úmrtí u pacientů v posledním stádiu onemocnění ledvin léčených hemodialýzou.

130 pacientů newyorské nemocnice léčených hemodialýzou, u kterých byla diagnostikována deprese, bylo sledováno po dobu až 5 let. Po vyhodnocení výsledků studie se vliv deprese ukázal jako sice mírný, ale významný ukazatel úmrtnosti. Když byli nemocní rozděleni podle závažnosti deprese, bylo zjištěno se, že pacienti s těžkou depresí žili výrazně kratší dobu. Se zvýšeným rizikem úmrtí pak byla spojena také vyšší míra nespolupráce při léčbě.

Autoři studie sice očekávali, že bude zjištěn vztah mezi depresí a kratším přežitím pacientů, přesto je překvapilo, jak výrazně souvisí úroveň depresivního stavu s úmrtností. U pacientů s těžkou depresí bylo totiž prokázáno mnohem vyšší riziko úmrtí. Deprese není jen zdravotní problém týkající se psychiky, ale má velmi vážné důsledky pro fyzické zdraví a přežití. U pacientů v hemodialyzačních centrech by tak měly být rutinně sledovány příznaky deprese a včas nasazena vhodná léčba.

duben 2012

Zdroj: hemodialysis.com

20. 6. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Aktuality

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.