Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Detoxikační kúry jsou bezcenné a potenciálně nebezpečné

Detoxikační kúry jsou bezcenné a potenciálně nebezpečné

S návody na očistné neboli detoxikační kúry se v poslední době roztrhl pytel. Jejich autoři vychází ze základní myšlenky, že v důsledku současného životního stylu dochází k akumulaci „toxinů“ v těle a každý by se měl v pravidelných intervalech těchto látek zbavit. Většinou není zmíněno, o jaké konkrétní toxiny se jedná. A co je nejpodstatnější, vlastně ani neexistují žádné vědecké důkazy, které by potvrzovaly oprávněnost takových teorií. Je možné říci, že výraz „detox“ si přisvojil zejména chytrý marketing bezcenných přípravků a jejich domnělých léčebných účinků.

Opravdu jsme plní toxinů?

Toxickým účinkům některých látek jsme skutečně často vystaveni. Některé látky jsou toxické již v malých dávkách, zatímco u jiných by k vyvolání zdravotních problémů bylo nutné velmi vysoké množství. Dokonce i voda může být toxická, pokud by byla konzumována ve velké dávce v krátkém časovém úseku (10 litrů nebo více za den či méně může u některých jedinců způsobit zdravotní komplikace).

Jednou ze základních funkcí našich jater je metabolizovat a odstranit z těla cizorodé látky, které mohou být potenciálně toxické. Odstranění probíhá kromě jater také v ledvinách, které některé látky vylučují do moči. Zdravá játra a ledviny tedy většině z nás poskytují dostatečný přirozený „detox“.

Od klystýru až po bylinky

Některé detoxikační procedury zahrnují klystýry či perorální projímadla s tvrzením, že toxiny se hromadí až v tlustém střevě. Opomíjejí však skutečnost, že hlavní funkcí tlustého střeva je právě odstraňování odpadních látek z organismu. Navíc podobné přístupy ničí přirozenou mikrobiotu ve střevě, což s sebou nese následné potenciální zdravotní komplikace.

Dalším populárním typem očistných režimů je pití velkého množství vody, v některých případech až 60 litrů. To je mnohem větší množství, než je pro organismus bezpečné, a více než dostatečné množství pro vyvolání hyponatremie, což je nebezpečně nízká hladina sodíku v krvi. Naše tělo má komplikovaný mechanismus pro udržení elektrolytů, vody a dalších látek v krvi ve správném množství. Při tak mohutném příjmu tekutin tělo reaguje zvýšenou tvorbou moči a vyplavováním sodíku z těla. Výsledkem bude hyponatremie – extrémně nebezpečný stav, který může způsobit závažné zdravotní komplikace.

Některé detoxikační režimy bývají založeny na bylinných přípravcích. Tyto směsi mohou obsahovat léčivé rostliny v nevhodných kombinacích, nebo látky v těchto rostlinách mohou interagovat s léčivy, které pacienti užívají, a tak ohrozit jejich léčbu. Navíc látky v rostlinném materiálu jsou závislé na místě původu a sezóně sběru, což může způsobit proměnlivé množství účinných látek a tak komplikace v dosažení optimální dávky.

Kritický přístup je namístě

K nabídkám detoxikačních kúr tedy vždy přistupujte s maximální obezřetností. Je důležité si uvědomit, že kromě medicínského světa, který je založen na vědě a důkazech a usiluje o porozumění mechanismům fungování těla, existuje i další svět, který není postaven na logice a důkazech, ale soustředí se spíše na atraktivní a zjednodušující teorie. Do této kategorie spadá i většina tzv. detoxikačních režimů, které nejsou založeny na našem porozumění biologii nebo medicíně, často jsou naprosto zbytečné a mohou být i zdraví nebezpečné.

Zdroj: https://sciencebasedmedicine.org/…ly-dangerous

15. 2. 2017 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.