Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Diabetické onemocnění ledvin

Diabetické onemocnění ledvin

Diabetické onemocnění ledvin (ang. Diabetic Kidney Disease neboli DKD) je syndrom vznikající v důsledku poškození ledvinné tkáně a funkce ledvin u nemocných s diabetem 1. i 2. typu. Trvale zvýšená hladina glukózy v krvi postupně ničí filtrační schopnost ledvin a v konečném důsledku může mít až život ohrožující následky.

Diabetici a ledvinná nedostatečnost

Diabetické onemocnění ledvin vzniká v důsledku diabetické metabolické poruchy a určité genetické predispozice. Projevuje se především trvalou proteinurií (ztráty bílkovin močí), hypertenzí a postupující poruchou funkce ledvin. Ve svém průběhu je téměř vždy doprovázena diabetickou retinopatií (poškození oční sítnice), neuropatií (poškození funkce a struktury periferních nervů) a sklonem k ateroskleróze.

Nemoci ledvin způsobené diabetem

Diabetik může být postižen intersticiální nefritidou (chronický zánět ledvin), nejčastěji po opakovaných infekcích, nebo hypertenzní nefropatií (onemocnění ledvin z důvodu vysokého krevního tlaku). Typickou komplikací diabetu je diabetická nefropatie vznikající poškozením drobných cév sloužících k filtrování krve v ledvinách v důsledku dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru.

Diabetická nefropatie

Odhaduje se, že diabetickou nefropatií trpí až 40 % diabetiků a je v současné době hlavní příčinou chronického selhání ledvin. Charakteristické jsou postupně se zvyšující ztráty albuminu (jedné z krevních bílkovin) močí, tzv. mikroalbuminurie. Ta představuje vylučování malého, avšak už patologického množství albuminu močí. Tento proces trvá mnoho let a objevuje se ještě dlouho před tím, než můžeme laboratorně zjistit nedostatečnost funkce ledvin. Proto je nutné u diabetiků přítomnost albuminu v moči pravidelně sledovat. U třetiny diabetiků mikroalbuminurie postupně vyvíjí až v proteinurii, která je spojena s vysokým rizikem selhání ledvinné funkce. Nejdůležitějšími faktory, které podporují postupné zhoršování nefropatie, jsou špatná kompenzace glykémie a krevního tlaku a počáteční stupeň mikroalbuminurie.

Zdroje:
zdn.cz
nadaceledviny.cz
nefrologie.eu

1. 1. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.