Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Dialýza jako experimentální léčba COVID-19

Dialýza jako experimentální léčba COVID-19

Kanadští vědci se v rámci svého nového výzkumu pokusí léčit pacienty s COVID-19 pomocí modifikovaného dialyzačního zařízení. Přístroj umožňuje odvádět krev z těla a zároveň upravuje bílé krvinky a vrací je do krevního oběhu, aby bojovaly proti zánětu. Metoda se testuje u kriticky nemocných pacientů.

Upravená dialýza umožní připravit bílé krvinky k boji proti viru

Důkazy nasvědčují tomu, že COVID-19 u nejvážněji postižených pacientů způsobuje zvýšenou imunitní odpověď, tzv. cytokinovou bouři. Možnosti léčby k řešení tohoto hyperzánětlivého stavu jsou v současné době omezené. Novým výzkumným léčebným přístupem je použití modifikované verze standardního dialyzačního přístroje. Tzv. mimotělní zařízení modifikující leukocyty odvádí z těla krev mnohem pomaleji než standardní dialýza.** Pomocí procesu biochemických metod dokáže transformovat bílé krvinky spojené se zánětem a poté je uvolní zpět do krevního oběhu.** Vědci předpokládají, že tyto „přeprogramované“ buňky by mohly být schopny v postižených orgánech, jako jsou plíce, spíše účinně bojovat se zánětem, a ne ho podporovat.

Hlavním cílem výzkumu je zlepšit přežití

Chystaná klinická studie bude zahrnovat až 40 kriticky nemocných pacientů s COVID-19. Účastníci výzkumu budou náhodně rozděleni na dvě skupiny, jedna bude podstupovat standardní podpůrnou péči a druhá standardní podpůrnou péči v kombinaci s touto novou léčbou. Výzkumný tým porovná výsledky pacientů a určí, zda je léčba účinná. Hlavním cílem nové terapie je podle autorů výzkumu zejména zlepšit přežití pacientů a snížit jejich závislost na kyslíku a ventilaci. Pokud bude léčba účinná, je možné, že mohla být kombinována s jinými terapiemi, např. s antivirovými lé­ky.

Zdroj: https://medicalxpress.com/…ialized.html

4. 6. 2020 | Redakce ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.