Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Dialýza na konci života

Dialýza na konci života

Podle některých odborníků nastal čas zamyslet se nad tím, jakou úlohu dialýza sehrává v terminálním období života pacienta a hovořit s pacienty o pravděpodobném vývoji jejich nemoci a jejich prognóze.

Populace dialyzovaných stárne

První použití dialyzační léčby v roce 1940 bylo považováno za ošetření sloužící k záchraně života. Bylo určeno pouze mladým pacientům s akutním selháním ledvin, kterým mělo pomáhat, dokud jejich ledviny nebyly dost silné, aby fungovaly samostatně. Ale časy se změnily.

Průměrný dnešní pacient podstupující dialýzu má 65 let. A dialýza je používána jako udržující léčba stejně často jako u akutních epizod. Posun nastal ve způsobu a četnosti, s jakou je nabízena různým populacím pacientů.

Dialýzu ano, nebo ne

V nedávné americké studii mnoho pacientů v terminálním stadiu onemocnění ledvin uvedlo, že netušili jaká je jejich prognóza a nevzpomínali si, že by jim byly nabízeny alternativy k dialýze. V jiném průzkumu pak méně než 10 % z 584 pacientů se selháním ledvin diskutovalo se svým nefrologem o možnostech paliativní péče. Tyto a další výzkumy ukazují, že lidé často nedostanou příležitost, aby se rozhodli, zda zahájí dialýzu nebo ji odmítnou.

Význam komunikace

Nefrologové se podle psychologů musí naučit diskutovat s pacientem o tom, jakým způsobem chce strávit závěr svého života. Fakta nasvědčují tomu, že většina pacientů chce o tomto tématu hovořit a očekává, že s takovým rozhovorem přijde jejich ošetřující lékař.

Lékaři musí být připraveni sdělit pacientům i fakt, že se nacházejí téměř na konci svého života a nabídnout možné alternativy péče. Doporučuje se hovořit o preferencích pacienta na konci života, o tom jaký druh zdravotní péče si přeje či jaké jsou jeho cíle. Pacienti často tuší, že jejich stav je vážný, a cítí úlevu, že se o problému začalo hovořit.

Informace, prognóza, cíle léčby

Takovýto rozhovor by měl zahrnovat tři hlavní body: poskytnout pacientům co možná nejvíce informací, včetně nevýhod léčby; odhad prognózy pacienta a v neposlední řadě také specifické cíle navržené léčby. Pacienti se tak rozhodují podle svých hodnot a cílů a nefrolog podle prognózy a léčebných možností. Oba tyto přístupy by měly být považovány za nedílnou součást procesu.

Zdroj: http://www.renalandurologynews.com/…icle/348877/

17. 7. 2014 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.