Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNovinky v lékařské péči Dialyzovaným pacientům pomáhá elektroléčba

Dialyzovaným pacientům pomáhá elektroléčba

Dialyzovaným pacientům pomáhá elektroléčba

Dialyzační program je pro pacienta velice náročný. Hemodialyzovaný jedinec stráví na této proceduře obvykle 3krát týdně 4–5 hodin, což znamená 600–1000 hodin (tedy 4–6 týdnů) ročně. Celou tuto dobu je v leže nebo polosedě. V této situaci nejsou jeho svaly výrazně fyzicky aktivní a mnoho dialyzovaných pacientů ani žádnou pravidelnou fyzickou aktivitu nevykonává. Snížená pohybová aktivita je tedy jednou z příčin snížené fyzické zdatnosti dialyzovaných nemocných projevující se zejména ochabnutím svalů na nohách. Existuje nová metoda, jak dialyzovaným pomoci vrátit se do kondice.

Elektrická stimulace

Nový způsob rehabilitace je založený na pozitivním účinku elektrického proudu, jde o tzv. intradialytický kondiční trénink. Tato nízkofrekvenční svalová elektrická stimulace (elektromyosti­mulace – EMS) je založená na elektrických impulzech o nízké frekvenci od 10 do 50 hertzů. Sval dlouhodobě vystavený účinkům elektrického proudu se mění, stává se odolnější vůči únavě a metabolicky stabilní, jako by byl vystavovaný pravidelné fyzické aktivitě. Tato metoda není pro kardiovaskulární systém nemocných riziková. Mohou ji používat i starší lidé, pro něž je už klasické cvičení nepřijatelné. Není bolestivá, pacient cítí pouze mírné brnění.

Kde se využívá?

Dobrými výsledky s působením intradialytického kondičního tréninku se mohou pochlubit odborníci z Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace a II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Ta patří ve výzkumu a v klinické aplikaci elektromyostimulace mezi špičková pracoviště v celosvětovém měřítku. Tuto metodu brněnští lékaři dále úspěšně rozvíjí ve spolupráci s francouzskými kolegy z kardiocentra v Dijonu a s japonskými odborníky v Sendai.

Zdroje:

http://brno.idnes.cz
http://www.ordinace.cz

20. 2. 2011 | Redakce Ledviny.cz | Novinky v lékařské péči

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.