Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Dodržování prevence může omezit infekce v krevním oběhu

Dodržování prevence může omezit infekce v krevním oběhu

Američtí nefrologové zjistili, že v dialyzačních centrech, ve kterých byly realizovány a dodržovány vhodně navržené preventivní protiinfekční postupy, došlo k významnému snížení výskytu infekcí v krevním oběhu u pacientů podstupujících hemodialýzu.

Vysoké riziko infekce

Pacienti na hemodialýze jsou zvláště citliví vůči infekcím krevního řečiště z důvodu cévního přístupu, který jejich léčba vyžaduje. Autoři studie vycházeli z údajů, podle kterých se výskyt těchto infekcí v rámci dialyzačních zařízení v USA v posledních desetiletích výrazně zvýšil a způsobil tak nárůst hospitalizací a úmrtí u pacientů na hemodialýze.

Prevence přináší výsledky

Výzkumu se zúčastnilo 17 hemodialyzačních center v USA. Šetření bylo prováděno před a po zavedení preventivního programu. Ten zahrnoval např. aplikaci antiseptika chlorhexidinu na povrch kůže, důkladnou hygienu rukou a její kontrolu, přísné dodržování aseptických technik, edukaci a zapojení pacientů a vzdělávání zdravotnického personálu. Na základě analýzy údajů před a po zavedení preventivního programu bylo zjištěno, že se průměrná celková míra infekcí krevního řečiště snížila o 32 % (míra infekcí související s cévním přístupem o 54 %).

Příklad pro ostatní

Autoři studie věří, že tato iniciativa pomohla dokázat, jakých pozitivních výsledků v léčbě hemodialyzovaných pacientů lze dosáhnout pečlivým dodržováním stanovených preventivních opatření a důslednou edukací jak zdravotnického personálu, tak pacientů. Dalším významným krokem bude rozšířit uvedené aktivity i do dalších dialyzačních zařízení a účinně tak předcházet těmto ničivým infekcím.

Zdroj: http://www.medscape.com/…ticle/804174

8. 7. 2013 | Redakce Ledviny.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.