Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Dotazník jako prevence selhání ledvin

Dotazník jako prevence selhání ledvin

Někdy nás může zabít i to, co není vidět a nepůsobí nám bolesti. Nadměrné množství bílkovin v moči probíhá zprvu téměř vždy nepozorovaně. Přesto tyto potíže postihují stále více lidí a jsou signálem onemocnění ledvin a rizikovým faktorem pro selhání ledvin a srdeční onemocněni. Vědci nyní vyvinuli jednoduchý nástroj – dotazník, pomocí kterého můžete sami doma zhodnotit vaše riziko a následně se nechat vyšetřit odborným lékařem a včas začít s léčbou, která může zmírnit případné následky.

Albuminurie

Albuminurie je typ proteinurie (přítomnost bílkovin v moči), v tomto případě je do moči vylučován albumin (typ krevní bílkoviny). Jedná se o důležitý ukazatel, a zároveň poměrně rizikový faktor pro choroby ledvin i srdečně-cévních onemocnění. Přítomnost albuminurie zvyšuje renální i kardiovaskulární riziko v běžné populaci i u pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Albuminurie v počátečních stádiích nemusí být zachycena běžným vyšetřením moči, které je součástí pravidelných preventivních prohlídek u praktického lékaře.

Dotazník

Plošné vyšetření albuminurie by bylo příliš finančně nákladné. Jednodušším řešením je dotazník sestavený tak, aby určil ty, kteří mají zvýšenou pravděpodobnost, že by se u nich albuminurie mohla vyskytnout. Součástí dotazníku jsou otázky týkající se věku, vlastního hodnocení zdraví, rasy, pohlaví, kouření, výskytu diabetu, hypertenze či mozkové mrtvice. Pro každou položku jsou určeny body, maximálně je možné získat 25 bodů. Každý, kdo získá 10 a více bodů má vysokou pravděpodobnost albuminurie a měl by navštívit svého lékaře ohledně vyšetření moči.

Tabulka pro zhodnocení rizika albuminurie    
    body
věk < 45 0
  45–54 let 0
  55–64 let 1
  65–74 let 3
  ≥75 6
rasa bílá 0
  afroamerická 2
pohlaví muž 1
  žena 0
kouření kuřák 3
  nekuřák 0
vlastní zhodnocení zdraví výborné 0
  velmi dobré 0
  dobré 1
  uspokojivé 3
  chatrné 3
diabetes ano 5
  ne 0
hypertenze ano 3
  ne 0
mrtvice ano 2
  ne 0

Zdroje:
kidney.org
leky.sukl.cz

1. 10. 2011 | Redakce Ledviny.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.