Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Draslík – důležité téma při onemocnění ledvin

Draslík – důležité téma při onemocnění ledvin

Lidé s chronickým onemocněním ledvin jsou vystaveni zvýšenému riziku tzv. hyperkalémie, tedy vyšším hladinám draslíku v krvi. Nový online průzkum prováděný americkou Národní nadací pro nemoci ledvin (NKF) zkoumal povědomí pacientů s chronickým onemocněním ledvin ohledně vysoké hladiny draslíku a jejich informovanost o tom, jak je tento stav pro ně rizikový.

Hyperkalémie může komplikovat léčbu

Hyperkalémie je vážným zdravotním problémem u lidí s chronickým onemocněním ledvin. Pokud se tento stav neléčí, může ohrozit fungování srdce a v krajním případě dokonce vést i k náhlé smrti. Vysoké hladiny draslíku navíc znesnadňují účinnou léčbu vysokého krevního tlaku, která je důležitá pro zpomalení progrese onemocnění ledvin. Použití léků na snížení vysokého krevního tlaku (inhibitory ACE a blokátory angiotenzinových receptorů) může být limitováno právě hyperkalémií.

Pacienti mají malé povědomí o problematice hyperkalémie

Z 488 dotázaných dospělých pacientů s chronickým onemocněním ledvin jich 50 % uvedlo, že riziko vysoké hladiny draslíku je pro ně osobně velmi důležité, dokonce více než riziko onemocnění srdce (47 %), anémie (47 %), diabetu (39 %) nebo vysoké hladiny cholesterolu (34 %). Navzdory zmíněným obavám se však ukázalo, že pacienti mají jen malé povědomí o tom, jak jsou na tom s hladinou draslíku ve skutečnosti.

  • Asi 80 % nevědělo, jakou mají hladinu draslíku v krvi.
  • 30 % nikdy neslyšelo o termínu hyperkalémie.
  • 53 % netušilo, co hyperkalémie znamená.
  • Dokonce i mezi těmi, u nichž se již hyperkalémie dřívě vyskytla, jen 51 % bylo obeznámeno s významem tohoto termínu.

Vysoká hladina draslíku je často chronickým stavem a 68 % dotázaných trpělo hyperkalémií po dobu alespoň jednoho roku. Přesto 71 % respondentů uvedlo, že si myslí, že léčba vysokých hladin draslíku je krátkodobou záležitostí.

Pacienti potřebují více informací

Průzkum sice ukázal, že polovina pacientů s chronickým onemocněním ledvin považuje vysokou hladinu draslíku za významnou zdravotní komplikaci, přesto je podle odborníků důležité i nadále poučovat pacienty o rizicích vysoké hladiny draslíku v krvi a jejího vztahu k onemocnění ledvin.

Zdroj: www.kidney.org/…lth-concerns

22. 11. 2017 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.