Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Důvody svalové slabosti při dialýze

Důvody svalové slabosti při dialýze

Pacienti na dialýze si velmi často stěžují na svalovou slabost. Jedná se o tzv. uremickou myopatii. Charakteristickým projevem je úbytek svalové hmoty, omezení fyzické aktivity a únavnost. Obecně mají dialyzovaní pacienti svalovou sílu přibližně o polovinu nižší než zdraví jedinci. Existuje více možných příčin tohoto stavu.

Málo pohybu

Dialyzovaní pacienti jsou méně aktivní než lidé s normální funkcí ledvin. Snížená aktivita může vést ke svalové atrofii (ztrátě svalové hmoty). Bylo prokázáno, že zvýšená fyzická aktivita zlepšuje výkonnost jedince a jeho kvalitu života.

Špatná výživa

Chronické onemocnění ledvin může vést ke špatné výživě a mnoho dialyzovaných pacientů tak trpí podvýživou. Studie ukazují, že svalová síla a schopnost svalů střídat stah a relaxaci úzce souvisí s výživou. Svalovou sílu dialyzovaných pacientů lze předvídat podle jejich výživového stavu. Je důležité, aby strava obsahovala dostatek bílkovin a kalorií k udržení optimálního zdraví.

Chemické změny

Onemocnění ledvin je příčinou mnoha chemických změn v těle. Chemické látky, které se tvoří při snížené funkci ledvin, ničí tělesné tuky a proteiny. Toto oxidativní poškození může hrát roli při vzniku uremické myopatie. Pro minimalizaci tohoto rizika by pacienti měli podstupovat dostatečně častou a dostatečně dlouhou dialyzační léčbu.

Změny metabolismu

U dialyzovaných pacientů se často objevuje abnormální metabolismus kostní hmoty a minerálů, což vede k nadměrné aktivitě příštítných tělísek (hyperparatyro­idismu), nedostatku vitaminu D a ztrátě vápníku v kostech (osteomalacii). Tyto stavy zapříčiňují svalovou slabost. Léčba spočívá v užívání vazačů fosfátů, vitaminu D a v některých případech dokonce v chirurgickém odstranění příštítných tělísek.

Anémie

Anémie bývá běžným jevem u pacientů se selháním ledvin a může způsobit únavu a svalovou slabost. Léčí se užíváním železa a erytropoetinu (EPO). Většina dialyzovaných pacientů cítí po nasazení léčby zlepšení fyzické zdatnosti a kvality života.

Onemocnění srdce

Mnoho dialyzovaných pacientů má vysoký krevní tlak nebo trpí srdečními chorobami. Svalová slabost je častým příznakem onemocnění srdce. K dispozici je řada léků ke zlepšení srdeční funkce. Kromě toho mohou pacienti zlepšit srdeční funkce tím, že omezí příjem tekutin mezi jednotlivými dialýzami.

L-karnitin

Dlouhodobě hemodialyzovaní pacienti mají často nízké hladiny L-karnitinu (látka důležitá pro energetický metabolismus svalu), což souvisí se svalovou slabostí a dalšími problémy, jako je anémie a nízký krevní tlak během dialýzy. Jeho hladiny je možné případně doplňovat L-karnitinem v jeho lékové formě.

Další příčiny

Svalová slabost byla popsána jak při hemodialýze tak při peritoneální dialýze. U některých pacientů ji mohou během dialýzy způsobit také např. rychlé přesuny tekutin a látek rozpuštěných v krvi, snížení tlaku a v některých vzácných případech i náhlé zvýšení hladiny draslíku.

Zdroj: aakp.org

11. 6. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.