Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Dvě velká jídla denně jsou při diabetu výhodnější

Dvě velká jídla denně jsou při diabetu výhodnější

Nová studie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) ukázala, že pacienti s diabetem 2. typu by měli sníst více jídla především na snídani a oběd. Zdá se, že tento stravovací plán působí na jejich zdravotní stav příznivěji, než když zkonzumují stravu o stejné kalorické hodnotě, ale rozdělenou do šesti malých jídel denně. Při zachování dvou větších jídel v první polovině dne bylo pozorováno snížení BMI, obsahu tuku v játrech a plazmatické hladiny glukózy nalačno.

2 velká jídla nebo 6 malých

Odborníci na výživu se rozhodli porovnat efekt šesti malých (A6) a dvou velkých (B2) jídel na tělesnou hmotnost, obsah tuku v játrech, inzulinovou rezistenci a funkci beta buněk (buňky slinivky břišní produkující inzulin). 54 pacientů s diabetem 2. typu léčených perorálními antidiabetiky rozdělili do dvou skupin (po 27 jedincích) a sledovali po dobu 12 týdnů. Obě skupiny dostávaly nízkoenergetickou dietu, jedni v režimu A6 a druzí v režimu B2.

Větší snídaně a oběd jsou výhodnější

Výzkumníci zjistili následující fakta:

  • Tělesná hmotnost se významně snížila v obou stravovacích režimech. Větší pokles však byl zaznamenán u skupiny B2 (snížení o 2,3 kg) ve srovnání s pacienty ve skupině A6 (snížení o 2,0 kg).
  • Oba režimy způsobily významné snížení obsahu jaterního tuku, výrazněji však poklesl u skupiny B2 oproti A6 (snížení o 0,04 % oproti snížení o 0,03 %).
  • Oba režimy vyvolaly významný pokles plazmatické hladiny glukózy nalačno a snížení hladiny C-peptidu (spojovací bílkovina v molekule proinzulinu, z níž je C-peptid odštěpen při přeměně proinzulinu na inzulin), což se opět nápadněji projevilo u skupiny B2.
  • Došlo k výraznému poklesu hladiny glukagonu (hormon působící proti inzulinu) v plazmě na lačno v režimu B2 a naopak jeho značnému nárůstu ve skupině s režimem A6.
  • U pacientů v obou režimech vzrostla citlivost na inzulin, výrazněji se opět projevila u skupiny B2.

U žádného z dietních režimů nebyly pozorovány jakékoliv nežádoucí účinky. Uvedené výsledky naznačují, že u pacientů s diabetem typu 2 na nízkoenergetické dietě může být výhodnější konzumovat větší snídaně a obědy než šest menších jídel během dne.

Zdroje:

http://www.renalandurologynews.com/…icle/347918/

http://www.ceskenoviny.cz/…enne/1080033

19. 6. 2014 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.