Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Edukace diabetiků zlepšuje jejich zdraví

Edukace diabetiků zlepšuje jejich zdraví

Výsledky experimentu z Newyorské presbiteriánské nemocnice naznačují, že vzdělávání diabetiků v problematice jejich nemoci má pozitivní vliv na jejich zdravotní stav a kvalitu života. U pacientů s cukrovkou, kteří prošli speciálním školícím programem, v němž byli poučeni o prevenci a rizicích diabetu, bylo zjištěno snížení hladiny krevního cukru, krevního tlaku a hladiny cholesterolu.

Individuální a skupinová sezení

Do studie bylo zařazeno přes tisíc diabetiků pocházejících z nízkopříjmových městských oblastí s vysokou mírou přistěhovalců. Všichni pacienti se zúčastnili čtyř individuálních 30minutových sezení, kde byli poučeni o významu zdravého stravování, pohybové aktivity, monitorování hladiny glukózy, užívání léků, řešení problémů a snižování zdravotních rizik. Navíc proběhla také skupinová sezení s užším zaměřením na jednotlivé problematiky.

Pozitivní výsledky edukace

Po 15 měsících vzdělávání se pacientům v průměru snížila hladina glykovaného hemoglobinu (dlouhodobý ukazatel glykémie) o 67 % a hladina LDL cholesterolu (způsobuje usazování nadbytečného cholesterolu ve stěnách cév) o 53 %. Vysoký krevní tlak byl naměřen pouze u 25 % pacientů oproti 32 % na začátku studie.

Zdá se, že důkladné poučení diabetiků o jejich nemoci, zásadách léčby a významu změn v životním stylu je velmi účinné a může výrazně omezit symptomy a komplikace diabetu. Studie tak potvrzují význam diabetických táborů konaných v České republice a všech skupinových edukačních aktivit.

Zdroje: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15186865 http://www.sciencedaily.com/…08110616.htm

26. 9. 2014 | Redakce Ledviny.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.