Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Fakta o polycystických ledvinách

Fakta o polycystických ledvinách

Polycystická choroba ledvin je vážné dědičné onemocnění ledvin, které se vyskytuje s frekvencí přibližně jeden případ na 500 až 1 000 narozených dětí. V ledvinách postižených jedinců dochází k nekontrolova­telnému růstu cyst, které zásadním způsobem narušují fungování orgánu a ovlivňují životy pacientů. Může způsobit chronické onemocnění ledvin a vést až k jejich selhání.

4 fakta o polycystické chorobě ledvin

1) Kdo může onemocnět polycystickou chorobou ledvin?

Onemocněním může být postižen kdokoliv bez ohledu na pohlaví či rasu. Lidé se s tímto onemocněním již narodí, jelikož se jedná o dědičnou chorobu. Přenáší se z rodičů na potomky, často se tak objevuje v rámci rodiny, může být postiženo i více členů rodiny.

2) Jaké jsou typy tohoto onemocnění?

Existují 2 typy této choroby, které se liší způsobem své dědičnosti. Autozomálně dominantní polycystická choroba ledvin, kterou trpí asi 90 % osob s polycystickými ledvinami a autozomálně recesivní polycystická choroba ledvin, která se vyskytuje přibližně jen u 10 % z nich.

3) Co je typické pro autozomálně dominantní typ onemocnění?

Patří mezi nejčastější dědičná onemocnění ledvin. Děti rodiče trpícího touto chorobou mají 50% pravděpodobnost, že ji budou mít také. Jen 10 % případů tohoto typu onemocnění se objeví u pacientů bez předchozího výskytu v rodině. Zdravé ledviny mají přibližně velikost pěsti. Tvorba cyst (dutinky vyplněné tekutinou) při polycystické chorobě způsobí, že ledviny narostou do velikosti ragbyového míče a jsou těžší než zdravé ledviny. Každá může vážit až kolem 13 kg. Růst cyst a ztráta ledvinné funkce postupují pozvolna, a proto bývá nemoc často diagnostikována až v dospělosti.

4) Co je typické pro autozomálně recesivní typ onemocnění?

Autozomálně recesivní typ onemocnění je mnohem vzácnější a závažnější než autozomálně dominantní. Projevuje se již v dětském věku hned po narození. Jestliže jsou oba rodiče přenašeči této nemoci, pak pravděpodobnost, že se onemocnění u jejich potomků objeví, je 25 %. V ledvinách vzniká spousta malých cyst, nemocní mohou mít také vážné problémy s játry, nevyvinuté plíce kvůli nadměrné velikosti svých ledvin a mnoho dalších zdravotních potíží, které je nutné řešit. Asi 70 % postižených novorozenců díky pokrokům v medicíně přežije, asi třetina z nich potřebuje transplantaci ledvin do 10 let věku a asi 85 % dětí se pak dožívá 10 let.

Zdroj: http://www.kidneyfund.org/…estions.html

13. 11. 2018 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Komentáře

Elvis (17. 1. 2020 — 4:08)

Chcete prodat ledviny? Nebo hledáte příležitost prodat své ledviny za peníze kvůli finančním rozpadům a nevíte, co dělat, pak nás kontaktujte dnes a my vám nabídneme dobrou částku pro vaše ledviny. Jmenuji se (doktor Elvis Whyte) jsem fenolog v naší nemocnici, specializuji se na chirurgii ledvin a zabýváme se také nákupem a transplantací ledvin s žijícím odpovídajícím dárcem. Kontaktní e-mail: (doctorelviswhyte@gmail.com)

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.