Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Faktor z krve příčinou selhání ledvin

Faktor z krve příčinou selhání ledvin

Nová studie objevila, že pacienti s onemocněním, které je nejčastější příčinou selhání ledvin, mají často vysoké úrovně jistého faktoru cirkulujícího v krvi. Ze zjištění vyplývá, že faktor by mohl být použit k monitorování průběhu onemocnění i reakce pacientů na různé druhy léčby. Vědci doufají, že jeho další studium může vést k objevu nového typu terapie.

Segmentální glomeruloskleróza

Fokální segmentální glomeruloskleróza (FSGS), při níž dochází k zjizvení tkáně ledvin, je závažné onemocnění objevující se u dětí i dospělých. Léčba většinou není účinná a pacienti často musí podstoupit transplantaci ledvin.

Výzkum ukazuje, že vysoké hladiny faktoru tzv. rozpustné formy urokinázového receptoru (soluble urokinase receptor, suPAR), který je v nadměrném množství produkován právě při FSGS, hrají klíčovou roli v rozvoji onemocnění. Při vysokých koncentracích se faktor váže na speciální ledvinné buňky podocyty a ničí je, což omezuje filtrační funkci ledvin a způsobuje vylučování bílkovin močí, případně až selhání ledvin.

Co bylo zjištěno?

Vědci hodnotili hladiny uvedeného faktoru v krvi u 70 dospělých pacientů trpících FSGS, 94 dětských pacientů s FSGS a 150 zdravých jednotlivců. Zjišťovali také hladiny faktoru v krvi poté, co pacienti užívali několik typů léků.

• u 84 % dospělých a 55 % dětských pacientů trpících FSGS byly naměřeny zvýšené hladiny faktoru v krvi, ve srovnání s pouhými 6 % osob bez FSGS.

• Po léčbě imunosupresivním lékem mykofenolát mofetilem hladina faktoru v krvi pacientů významně klesla. Navíc se snížilo vylučování bílkovin močí a zvýšila pravděpodobnost vymizení příznaků nemoci.

• Léčba cyklosporinem A a dalšími imunosupresivy takové účinky nevykazovala.

Monitorování nemoci i léčba

Výsledky naznačují, že krevní testy detekující hladiny urokinázového receptoru by mohly sloužit k monitorování onemocnění pacientů a jejich reakce na léčbu. Terapie snižující hladiny faktoru pak může přispět ke snížení zátěže FSGS. Vzhledem k tomu, že se onemocnění může opakovat i po transplantaci ledviny, měla by terapie význam i v posttransplan­tačním období.

Zdroj: http://www.renalbusiness.com/…failure.aspx

12. 2. 2013 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Komentáře

olda (10. 1. 2015 — 18:37)

no tak jsem si to přečetl a spadla mně čelist, 18.4.2012 mně posudkový lékař nepovolil tento lék, prý nebylo dostatek randomizovaných studií… a už 3 roky jsem s FSGS na dialýze a ledviny 0%

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.