Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou „Falešná“ žízeň na dialýze

„Falešná“ žízeň na dialýze

Žízeň je pocit, který vyvolává nedostatek tekutin v těle. Připomíná nám, že musíme pít, abychom nebyli dehydratovaní. Centra v mozku monitorují koncentraci rozpuštěných látek v krvi, jejich zvýšená koncentrace znamená nedostatek tekutiny v těle a mozek nám nepříjemným pocitem žízně vydá signál o nutnosti příjmu vody. Pocit žízně tak pomáhá chránit naše zdraví.

Žízeň – nepříjemný problém dialyzovaných

Pocit žízně je tedy velmi užitečný, když ledviny fungují dobře a člověk může pít tolik, kolik chce. Pacienti na dialýze však musí dodržovat omezený příjem tekutin. V tomto případě se žízeň může stát velmi nepříjemným pocitem, kterému je nutno odolávat. Pravý pocit žízně může být ještě vystupňován např. zvýšenou konzumací soli nebo potravin s vysokým obsahem sodíku či u diabetiků, jejichž nemoc není dostatečně kompenzována a mají vysokou hladinu cukru v krvi.

„Falešná žízeň“ má původ v emocích

Je dobré si uvědomit, že kromě pocitu „pravé žízně“ může jít i o tzv. „falešnou žízeň“. Pocit „falešné žízně“ má původ v emocích a myšlenkových procesech člověka. Spouštěčem pro nadměrný příjem tekutin tak může být např. stres, úzkost, nuda či deprese (podobně mohou tyto spouštěče vyvolávat nadměrný příjem jídla u obézních). Pokud každý den bojujete s nepříjemnými pocity žízně, zkuste popřemýšlet, jaké jsou skutečné podněty, které u vás žízeň vyvolávají. Je důležité určit „prvotní příčinu“, abyste ji dokázali dostat pod kontrolu a nedovolit, aby ona ovládala vás.

Zdroj: http://blogs.davita.com/…or-un-friend

28. 9. 2017 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.