Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Fibromuskulární dysplazie

Fibromuskulární dysplazie

Fibromuskulární dysplazie (FMD) je nezánětlivé cévní onemocnění, které nejčastěji postihuje ledvinné tepny. Někdy bývají zasaženy také karotidy (krkavice, největší krční tepny), jiné tepny jen zřídka. FMD je často nedostatečně diagnostikována a neléčena, což vede k mylné představě, že se jedná o vzácné onemocnění.

Jak se projevuje?

Vazivové změny ve stěně tepen způsobují jejich zúžení (stenózu) nebo i rozšíření (dilataci), s možností vzniku aneurysmatu neboli výdutě v místě oslabení cévní stěny.

Až u 75 % všech pacientů s FMD jsou postiženy ledvinné tepny. Nejčastěji se objevuje u mladých žen ve věku 20 až 40 let, méně často u mužů. Nejběžněji se choroba projevuje vysokým krevním tlakem. Může také způsobit abnormální funkci ledvin, bolest v boku a zmenšování ledvin (atrofie).

Jak vzniká?

Přesná příčina choroby není známa. Hovoří se však o genetických, hormonálních a mechanických faktorech. Pravděpodobně existuje více činitelů odpovědných za její vznik.

Jak se diagnostikuje?

Existuje celá řada metod, které mohou být použity k detekci FMD. Patří mezi ně CT angiografie, magnetická rezonanční angiografie (MRA), ultrazvuk atd.

Jak se léčí?

Léčba FMD závisí na tom, které tepny jsou postiženy a na přítomnosti a závažnosti příznaků. Pacientům jsou předepisovány léky na snížení krevního tlaku. Doporučuje se každodenní užívání aspirinu, aby se zabránilo vzniku krevních sraženin. Také intervenční řešení pomocí perkutánní transluminální angioplastiky (PTA) u pacientů, kteří vyžadují léčbu v důsledku zúžení tepny, má velmi dobré výsledky. Jedná se o miniinvazivní výkon, při němž je do postižené tepny zaveden katétr a nafouknutím malého balónku se rozšíří zúžená oblast tepny, která se takto opětovně zprůchodní.

Zdroj: aakp.org

29. 11. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.