Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Flavonoidy z kakaa chrání kardiovaskulární systém dialyzovaných

Flavonoidy z kakaa chrání kardiovaskulární systém dialyzovaných

Hemodialýza může mít negativní dopad na funkci cév. Dysfunkce výstelky cév je zásadní pro rozvoj aterosklerózy a jejím typickým znakem je porucha dilatace neboli rozšíření cév zprostředkovaná průtokem krve. Nedávná německá studie naznačuje, že kakaové flavonoidy by mohly mít u hemodialyzovaných pacientů pozitivní vliv na funkci cév.

Flavonoidy versus placebo

Studie se zúčastnilo celkem 57 hemodialyzo­vaných pacientů. Ti, kteří užívali nápoj bohatý na flavonoidy (900 mg/den), byli srovnáváni s těmi, kteří dostávali placebo. Zjišťovala se jak bezpečnost a efektivita flavonoidů při jejich krátkodobém užívání, tak také účinnost dlouhodobějšího 30denního podávání flavonoidů na zlepšení dysfunkce cév způsobené hemodialýzou.

Flavonoidy zlepšily dilataci cév

Výzkumníci došli k závěru, že kakaové flavonoidy jsou dobře snášeny a zlepšují funkci cévního endotelu u pacientů v konečném stádiu onemocnění ledvin. Flavonoidy také zmírnily chronickou dysfunkci cév způsobenou hemodialýzou. Krátkodobé užití nápoje bohatého na flavanoidy z kakaa zlepšilo dilataci cév o 53 %, jeho dlouhodobé užívání pak o 18 % a toto zvýšení bylo doprovázeno významným snížením diastolického krevního tlaku (ze 73 do 69 mm Hg) a zvýšením srdeční frekvence (ze 70 na 74 tepů za minutu) ve srovnání s placebem.

Flavonoidy fungovaly podobně jako statiny

Zlepšení dysfunkce cév způsobené podáním nápoje bohatého na kakaové flavonoidy bylo srovnatelné s účinky pozorovanými po podání statinů (hypolipodemika; léky snižující komplikace aterosklerózy) nebo při dodržování dietních doporučení a změn životního stylu. Kakaové flavonoidy tak mohou představovat jednoduchou pomoc v řešení vaskulární dysfunkce u vysoce rizikové populace pacientů na hemodialýze.

Zdroje: www.renalandurologynews.com/…icle/461129/ http://cjasn.asnjournals.org/…515.abstract

10. 2. 2016 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.