Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Fosfor – základ života

Fosfor – základ života

Lidé s nemocemi ledvin nebo na dialýze musí dodržovat dietu s omezeným příjmem fosforu. Přesto však platí, že tento prvek je ve svých sloučeninách přítomen ve všech našich tkáních a buňkách, kde zajišťuje základní procesy nezbytné pro život každého organismu.

Není ohně bez fosforu

Fosfor (chemická značka P) je nekovový chemický prvek, poměrně hojně se vyskytující v zemské kůře, který má zároveň důležitou roli i ve stavbě živých organizmů. V přírodě se vyskytuje pouze ve formě svých sloučenin, z některých z nich se také získává čistý fosfor, který existuje dokonce v několika formách. Asi nejznámější je tzv. červený fosfor, který slouží k výrobě zápalek a pyrotechniky nebo prudce jedovatý bílý fosfor používaný k hubení hlodavců nebo výrobě zápalných bomb. Červený fosfor na škrtací ploše krabičky od zápalek se účinkem tepla vznikajícího třením hlavičky zápalky přemění na bílý fosfor a samovznítivé páry bílého fosforu pak zapálí hořlavou směs na hlavičce zápalky.

Fosfor v organismu

Fosfor se společně s vápníkem podílí rozhodující měrou na stavbě kostí a zubů. Až 80 % tělesného fosforu je uloženo v kostech a zubech. Fosfor se také účastní v organismu všech životně důležitých procesů, je součástí nukleových kyselin – sloučenin nesoucích genetickou informaci organismu, sloučeniny ATP, která dodává energii všem buňkám v těle, je složkou buněčných membrán, přispívá k přenosu nervových vzruchů, účastní se přeměny všech základních živin (bílkovin, sacharidů a tuků) atd.

Proč fosfor škodí nemocným ledvinám?

Nedostatečná funkce ledvin s sebou přináší sníženou schopnost vylučovat fosfor, který se pak v těle hromadí. Také při dialýze se fosfor z těla špatně odstraňuje. Přílišné množství fosforu v těle škodí kostem (snižuje se jejich pevnost), přispívá ke vzniku kalcifikací v tkáních (fosfor se sráží spolu s vápníkem v místech, kde nemá, např. kolem kloubů, v tepnách). Proto musí pacienti dodržovat dietu s omezeným příjmem fosforu. Z jídelníčku by měly zmizet potraviny bohaté na fosfor, např. tavené sýry a mléčné výrobky, oříšky, kakao, pivo, kola nebo luštěniny. Pacientům také pomáhají tzv. vazače fosfátů, což jsou léky, které zabraňují vstřebávání fosforu z potravy.

Zdroje:
doplnky.vitali­on.cz
ledvinyprogres.cz

19. 11. 2011 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.