Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Hladiny krevních lipidů při onemocnění ledvin

Hladiny krevních lipidů při onemocnění ledvin

Jedním z nejzávažnějších zdravotních problémů, který ohrožuje pacienty s chronickým onemocněním ledvin, je nepochybně kardiovaskulární onemocnění, které zároveň představuje také nejčastější příčinu úmrtí u této skupiny nemocných. Důležitou součástí prevence kardiovaskulárních onemocnění je kontrola hladin lipidů v krvi.

Cholesterol a krevní lipidy

Cholesterol je látka tukové povahy, která v organismu zastává mnoho důležitých funkcí. Jeho nadbytečné množství je však pro nás škodlivé. V těle je přenášen pomocí částic složených z tuku a bílkovin, kterým říkáme lipoproteiny. Jejich hladiny v krvi vypovídají o našem kardiovaskulárním zdraví:

  • Lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL/Low-Density Lipoprotein) – transportují nadbytečný cholesterol do tkání, umožňují tak jeho ukládání ve stěnách cév a způsobují tzv. aterosklerózu (ztrátu pružnosti a průchodnosti cév). Obecně je LDL cholesterol označován jako „špatný cholesterol“. Udržování jeho hladiny ve zdravém rozmezí pomáhá předcházet srdečním onemocněním.
  • Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL/High-Density Lipoprotein Cholesterol) – přenáší naopak nadbytečný cholesterol z tkání do jater, kde je dále metabolizován. Tzv. HDL cholesterol tak označujeme jako „hodný cholesterol“, protože pomáhá snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Důležitým parametrem je také hladina triglyceridů v krvi. Triglyceridy představují tuky, které tělo využívá jako zdroj energie, přebytek je však ukládán do tukových zásob. Jejich vyšší hodnoty opět znamenají vyšší riziko srdečně-cévních onemocnění.

Nebezpečí vysokých hladin lipidů

Ukládání tukových plátů ve stěnách cév způsobuje zúžení cév a tím ztěžuje transport krve po celém těle. Srdce pak musí pumpovat silněji, což způsobuje zvýšení krevního tlaku. Vysoký krevní tlak je velmi závažný problém u pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Pokud trpíte jak hypertenzí, tak chronickým onemocněním ledvin, zvyšuje se také vaše riziko onemocnění srdce a cév. Takže spolu s kontrolou krevního tlaku je nutné také kontrolovat hladinu lipidů v krvi.

Jak udržet hladiny lipidů v krvi na zdravých úrovních

  • Omezte živočišné tuky (nacházejí se zejména v tučném mase a masných výrobcích, tučných sýrech, másle, smetaně), smažená jídla a skryté nezdravé tuky v nekvalitních cukrovinkách
  • Zařaďte do jídelníčku raději kvalitní rostlinné oleje (olivový, řepkový), oříšky, semínka
  • Dejte si častěji ryby, i tučné druhy (zejména mořské), obsahují totiž omega 3 mastné kyseliny, které pozitivně ovlivňují hladiny krevních lipidů
  • Dopřejte si dostatek zeleniny, ovoce, luštěnin a obilovin s vysokým obsahem vlákniny
  • Zaveďte pravidelný pohyb (chůze, cvičení)
  • Pravidelně si nechte od lékaře kontrolovat hladiny lipidů pomocí krevních testů

Zdroj: https://www.renaldiethq.com/…y-levels-ckd

12. 3. 2018 | Redakce ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.