Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Hladiny vitaminu D u dětí s chronickým onemocněním ledvin

Hladiny vitaminu D u dětí s chronickým onemocněním ledvin

Nedostatek vitaminu D nemusí vyvolat žádné pacientem pozorovatelné klinické příznaky, ale může zvýšit riziko některých chorob, např. osteoporózy, rakoviny nebo kardiovaskulárních a autoimunitních onemocnění. Vědcům z Heidelberské univerzity se podařilo identifikovat některé faktory spojené s nedostatkem vitaminu D u dětí s chronickým onemocněním ledvin.

Hladinu vitaminu D ovlivňují různé faktory

Nedostatek vitaminu D je u dětí s chronickým onemocněním ledvin častý. Ve snaze pochopit příčiny tohoto jevu se vědci rozhodli prozkoumat některé faktory ovlivňující hladinu vitaminu D. Výzkum zahrnul 500 dětí s chronickým onemocněním ledvin z 12 evropských ze­mí.

Bylo zjištěno, že:

  • dvě třetiny pacientů vykazovaly nedostatek vitaminu D,
  • pacienti, kteří užívali přípravky vitaminu D, měli hladiny vitaminu D dvakrát vyšší než ti, kteří vitamin D neužívali, a méně často se u nich také vyskytoval jeho deficit,
  • hladiny vitaminu D byly nižší u dětí s určitým typem onemocněním ledvin, např. glomerulopatií,
  • hladiny vitaminu D byly nižší v zimních měsících ve srovnání s jinými obdobími roku,
  • hladiny vitaminu D také ovlivňovaly některé genetické abnormality v genu pro vitamin D vázající protein, ale v menším rozsahu, než tomu bylo u faktorů spojených s onemocněním ledvin a užíváním vitaminu D ve formě přípravků.

Možnosti prevence deficitu vitaminu D

Výsledky výzkumu ukazují, že hladiny vitaminu D jsou u dětí s chronickým onemocněním ledvin silněji ovlivněny zejména užíváním vitaminu D, typem onemocnění a sezónními faktory. Naznačují tak, které faktory je vhodné u těchto pacientů sledovat a na co se zaměřit při prevenci deficitu vitaminu D.

Zdroje: www.eurekalert.org/…fa061016.php http://cjasn.asnjournals.org/…145.abstract?…

18. 9. 2016 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.