Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Jak bojovat s chřipkou?

Jak bojovat s chřipkou?

Chřipka je nakažlivé virové onemocnění postihující převážně dýchací cesty. Šíří se obvykle v podobě epidemie v průběhu chladných měsíců. Projevuje se výraznými celkovými příznaky (horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů). Často bývá zaměňována s nachlazením, které představuje běžně se vyskytující příznaky jako je rýma, bolest v krku a zvýšená teplota. Zdraví lidé se z chřipky většinou zotaví bez nutnosti lékařského ošetření. Nemoc však může být velmi nebezpečná pro lidi trpící chronickým onemocněním ledvin či selháním ledvin. Zejména dialyzovaní pacienti jsou velmi často náchylnější k infekcím všeho druhu. Infekce u nich navíc zpravidla probíhají v pozměněné podobě a mívají těžší formy, někdy až s následkem smrti.

Šíření a projevy

Virus chřipky se šíří z člověka na člověka kapénkovou cestou, tedy kašláním nebo kýcháním nakažených lidí. Je možné se nakazit také tak, že se dotkneme předmětu, na němž ulpěly chřipkové viry, a poté dotykem úst nebo nosu. Proto je velmi důležité dodržovat hygienu rukou a zabránit dotyku očí, nosu nebo úst.

K hlavním příznakům chřipky patří zejména vysoká horečka, suchý kašel, bolest hlavy, svalů a kloubů, zimnice a únava. Postupně přichází také rýma nebo ucpaný nos. Nebezpečné jsou komplikace chřipky, které mohou nastat u pacienta s oslabenou imunitou, např. akutní zánět hrtanu, chřipkový zápal plic, zánět svalů apod.

Léčba a prevence

Základem léčby je klid na lůžku, léky na snížení teploty (antipyretika), léky proti bolesti (analgetika) a zvýšený příjem tekutin. Při těžkém průběhu mohou být podána antivirotika. Vhodnou prevencí je očkování, které však není stoprocentní. Viry chřipky se neustále vyvíjí a mění. Očkovací látka proti nim také. Proto je nutné očkovat každý rok podle aktuálního složení vakcíny. Očkovat se musí vždy před chřipkovou sezónou.

Jak se chránit?

  • Často si myjte ruce mýdlem a vodou, případně použijte dezinfekci na bázi alkoholu.
  • Nedotýkejte se neumytýma rukama očí, nosu nebo úst.
  • Snažte se vyhnout blízkému kontaktu s nemocnými lidmi.
  • Onemocníte-li chřipkou, zůstaňte doma ještě nejméně 24 hodin poté, co odezní horečka (i bez užívání léků na snížení teploty).
  • Když kašlete nebo kýcháte, zakryjte si nos a ústa kapesníkem. Použité papírové kapesníky vyhazujte ihned do koše.
  • Nekombinujte v rámci dne volně dostupné léky z řad analgetik, antipyretik a nesteroidních antiflogistik dvou skupin (např. paralen a ibuprofen), jejich účinek se snižuje a neúměrně zatěžuje játra. Kombinaci těchto volně dostupných léků vždy konzultujte s lékárníkem.
  • Dialyzovaní pacienti, kteří mají podezření, že mohou mít chřipkové onemocnění, by měli včas informovat personál dialyzační jednotky ještě před další dialyzační procedurou, aby bylo možné zavčas přijmout bezpečnostní opatření.

Zdroj: http://www.aakp.org/…-Season-Tip/ http://www.chripka.cz/

21. 3. 2013 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.