Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Jak oddálit zahájení dialýzy

Jak oddálit zahájení dialýzy

Každý, komu je diagnostikováno chronické onemocnění ledvin, je konfrontován s obavami, že se jeho život dramaticky změní. Znepokojuje ho představa, že nebude schopen chodit do práce, vykonávat oblíbené sportovní aktivity či užívat si rodinného a společenského života. Pokud je však onemocnění ledvin diagnostikováno v časných stádiích, je možné dodržováním některých režimních opatření a úzkou spoluprací s lékařem funkci ledvin významně prodloužit.

Diabetes a vysoký krevní tlak

I když existuje mnoho příčin chronického onemocnění ledvin, nejčastějším důvodem bývá diabetes a vysoký krevní tlak. Udržení těchto dvou chorob pod kontrolou může pomoci prodloužit funkci ledvin.

Hladina glukózy v krvi by se u diabetiků měla pohybovat v přijatelném rozsahu a nemocní by měli užívat všechny předepsané léky. Hladina glykovaného hemoglobin A1c by měla být udržována pod 6,5 % a pacient by měl postoupit alespoň jednou za rok základní nefrologické vyšetření.

Nemocní s vysokým krevním tlakem by měli užívat léky podle pokynů svého lékaře. Léky na vysoký krevní tlak, jako jsou inhibitory ACE a beta-blokátory, snižují také riziko selhání ledvin.

Další onemocnění

K dalším častým příčinám poškození funkce ledvin patří IgA nefropatie, glomerulonefritida a lupus. Při těchto chorobách dochází k abnormální reakci imunitního systému, který způsobí zánětlivé procesy v ledvinách. Pro zpomalení choroby může lékař předepsat kortikosteroidy a další léky.

Chronické onemocnění ledvin může být také způsobeno infekcí, ucpáním vývodných močových cest nebo nadměrným užíváním některých léků (např. proti bolesti). Infekce může být někdy léčena antibiotiky. Překážky v močových cestách lze odstranit chirurgicky nebo jinými postupy. Pacient by měl všem lékařům-specialistům oznámit, že trpí chronickým onemocněním ledvin a poskytnout seznam všech léků, které užívá, včetně volně prodejných, aby se zabránilo dalšímu poškození ledvin.

Jak prodlužit funkci ledvin

Nekouřit − kouření urychluje progresi onemocnění ledvin.

• Dodržovat zdravý životní styl − zdravá strava, udržování optimální váhy a dostatek pohybu jsou nejen klíčem k lepšímu zdraví, ale také prevencí diabetu 2. typu.

Omezit sodík ve stravě − doporučuje se především osobám s vysokým krevním tlakem.

Omezit příjem bílkovina a fosforu ve stravě − může pomoci zpomalit progresi onemocnění ledvin.

V současné době pokračuje výzkum dalších potravin a léků a jejich vliv na oddálení selhání ledvin, jedná se např. o rybí tuk pro IgA nefropatii, antioxidanty atd.

Zdroj: http://www.davita.com/…lysis/e/4662

22. 2. 2013 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.