Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Jak odlišit bolest zad od bolesti ledvin

Jak odlišit bolest zad od bolesti ledvin

Vzhledem k anatomickému umístění ledvin v oblasti bederní páteře, může být někdy nesnadné odlišit bolest zad od bolesti ledvin. Vodítkem nám může být místo, kde bolest pociťujeme, typ a závažnost bolesti a rovněž je dobré zaměřit se na případné doprovodné příznaky. Přesto pokud bolest přetrvává nebo je silnějšího charakteru, pak je vždy na místě navštívit lékaře.

Bolest ledvin

Bolest vycházející z ledvin se obvykle objevuje pod hrudním košem ze strany páteře. Lze ji také pociťovat jako bolest přicházející z hloubky uvnitř těla. Může se objevit na jedné nebo obou stranách těla v závislosti na tom, zda je postižena pouze jedna ledvina nebo obě. Bolest může vyzařovat do jiných částí těla, např. do stran, do břicha, do třísla nebo do stehna. Jednou z typických příčin akutní bolesti v ledvinách je stav známý jako ledvinná kolika. Nastává v případě, kdy ledvinový kámen zablokuje močovod, a vyvolává ostrou, intenzivní bolest. Bolest ledviny může také způsobit infekce v ledvinách, poranění ledvin nebo krevní sraženina v ledvinách atd. Že se jedná o problém s ledvinami mohou naznačit další doprovodné příznaky, jako např. zakalená nebo krvavá moč, bolestivé močení, přetrvávající potřeba močit, nevolnost, zvracení, zácpa nebo průjem, ale také horečka, závratě nebo únava.

Bolest zad

Umístění, závažnost a doprovodné příznaky se u bolesti zad liší v závislosti na příčině. Bolest se může objevit na jakémkoliv místě oblasti zad. Většina lidí však pociťuje bolest spíše v dolní části. Bolesti zad se objevují v důsledku postižení:

  • Svalstva – svalová bolest se jeví jako tupá bolest. Některé pohyby těla mohou bolest svalů vyvolat nebo zhoršit, intenzita bolesti bývá různá a může kolísat v závislosti na napětí svalů.
  • Nervů –pociťujeme jako pálení nebo bodání, které cestuje do jiných částí těla. Typickým případem je ischias neboli zánět sedacího nervu (nervus ischiadius). Vzniká podrážděním nebo stlačením sedacího nervu, což způsobuje pálivou bolest v dolní části zad, která vyzařuje přes hýždě.
  • Kosterního aparátu – může být způsobena zlomeninami obratlů nebo špatným zakřivením páteře. Bolest se pohybuje od mírné až po těžkou a obvykle se zhoršuje v reakci na pohyb.

Bolesti zad mohou doprovázet další příznaky, např. ztuhlost podél páteře, ostrá, bodavá bolest v oblasti krku, neschopnost vzpřímeného postoje, potíže s chůzí, necitlivost nebo brnění v zádech, které se šíří do končetin, slabost v jedné nebo obou nohách.

Kdy navštívit lékaře

Mírné bolesti zad lze léčit odpočinkem, teplým zábalem nebo volně prodejnými léky proti bolesti. Návštěva lékaře je však nezbytná v případě bolesti, jejíž příčinou je jakékoliv traumatického poranění, příznaky ledvinových kamenů nebo infekce ledvin. Lékařskou pomoc také vyhledejte zejména v případě, že:

  • Bolest přetrvává nebo je silná a po odpočinku se nezlepší
  • Bolest se zhoršuje v čase
  • Bolest, necitlivost nebo brnění vyzařují do dolních nebo horních končetin
  • Máte potíže s chůzí nebo vzpřímeným postojem
  • Při otocích nohou nebo kotníků
  • Při horečce

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/…s/324969.php

2. 7. 2019 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Komentáře

Elvis whyte (7. 8. 2019 — 10:08)

Chcete prodat ledviny? Nebo hledáte příležitost prodat své ledviny za peníze kvůli finančním rozpadům a nevíte, co dělat, pak nás kontaktujte dnes a my vám nabídneme dobrou částku pro vaše ledviny. Jmenuji se (doktor Elvis Whyte) jsem fenolog v naší nemocnici specializoval jsem se na chirurgii ledvin a zabýváme se také nákupem a transplantací ledvin s žijícím odpovídajícím dárcem. Kontaktní e-mail: doctorelviswhyte@gmail.com nebo Whatsapp us +2347083629144 pro více informací

Jan Oblouk (21. 4. 2020 — 20:27)

Dobrý den,

rád bych prodal ledvinu. Kolik nabízíte?

Jan Oblouk

Jan (14. 6. 2020 — 16:29)

Jedno oko se sedmi dioptriemi.

MIla (15. 8. 2020 — 21:12)

Elvis whyte ses kokos, ti prodam tak výstřik z ko.kota.

Miloš Zeman (30. 11. 2020 — 2:44)

Nabízím k prodeji prave varle, v dobrém stavu, po generální opravě. Nabídněte.

Andrej Babiš (12. 8. 2021 — 9:24)

Pán Miloš, já bych si jedno varle s dovolením vzal. Nabízím půl Čapího hnízda a Moniku k tomu.

Josef Tuhý (21. 10. 2021 — 21:51)

Daruji levé varle.Jen do dobrých rukou.Děkuji.

Jaroslav (24. 10. 2021 — 23:30)

Dobrý rád bych daroval prodal svoji ledvinu mám 22 roku

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.