Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Jak si na dialýze uchovat zdravé srdce?

Jak si na dialýze uchovat zdravé srdce?

dialyzovaných pacientů se mnohem častěji než u běžné populace vyskytují srdečně-cévní onemocnění, jako je např. srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Toto zvýšené riziko je spojeno s onemocněním ledvin a dalšími souvisejícími zdravotními problémy, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Z tohoto důvodu je pro dialyzované pacienty velmi důležité dodržovat opatření, která pomáhají předcházet problémům se srdcem a cévami.

Kroky, které chrání vaše srdce

  • Udržujte pod kontrolou hladinu cukru v krvi, pokud máte diabetes – diabetes zvyšuje riziko aterosklerózy a srdečně-cévních onemocnění
  • Udržujte pod kontrolou krevní tlak – dodržujte svůj léčebný plán a doporučený příjem sodíku a tekutin, užívejte předepsané léky na snížení krevního tlaku.
  • Snižte vysokou hladinu cholesterolu v krvi – nechte si vyšetřit celkovou hladinu cholesterolu a dalších tuků v krvi. Pokud jsou zvýšené, bude nutné dodržovat nízkotučnou dietu a dostatečně se pohybovat. U některých pacientů mohou pomoci léky.
  • Dodržujte dietu pro zdravé srdce a cévy – omezte konzumaci potravin s vysokým obsahem nasycených tuků a cholesterolu, jako jsou vejce, plnotučné mléko a mléčné výrobky s vyšším obsahem tuku, smažená jídla atd. Jezte více potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, např. losos a tuňák, sardinky a lněný nebo řepkový olej.
  • Zvyšte fyzickou aktivitu – pravidelné cvičení přispívá k lepší kontrole hladiny cholesterolu a cukru v krvi, snížení vysokého krevního tlaku, redukci nadváhy, lepší kondici srdce a plic a psychické pohodě.
  • Dodržujte léčbu anémie – pacienti s chronickým onemocněním ledvin často trpí chudokrevností (nízkým počtem červených krvinek), což může vést k hypertrofii levé srdeční komory, tj. zesílení svalu na levé straně srdce. Anémie bývá léčena užíváním hormonu erytropoetin (podporuje tvorbu červených krvinek) a železa.
  • Udržujte hladiny vápníku a fosforu v rovnováze – jedním ze symptomů chronického onemocnění ledvin je ztráta vápníku z kostí a jejich následné oslabení. Vápník se také může ukládat v orgánech, kam nepatří, např. v srdci a cévách. Následkem může být infarkt nebo mrtvice. Důležité je dodržovat dietu s nízkým obsahem fosforu, užívat vazače fosfátů nebo vitamin D, který je nezbytný pro správný metabolismus vápníku.
  • Udržujte pod kontrolou hladinu homocysteinu – homocystein je aminokyselina, která se tvoří v těle. Vysoká hladina homocysteinu v krvi je spojena se zvýšeným rizikem srdečních a cévních potíží. Dostatek kyseliny listové, vitaminu B6 a vitaminu B12 pomáhá udržovat hladinu homocysteinu v normálním rozmezí.
  • Přestaňte kouřit – kouření zvyšuje pravděpodobnost rozvoje srdečních a cévních onemocnění.

Zdroj: kidney.org

29. 7. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.