Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Jak si ochutit jídlo bez soli

Jak si ochutit jídlo bez soli

Jídlo ale může chutnat i při omezeném požívání soli, stačí použít jednoduché přísady. Ty sice slanou chuť zcela nenahradí, ale tendenci pokrmy dosolit mírní.

  • „Neslanost“ pokrmu částečně zastírá přídavek kořenové zeleniny při vaření nebo různé zelené natě, jako je petrželka, celer nebo libeček. K ochucení omáček, marinád a salátových dresinků lze použít čerstvě vymačkanou citronovou nebo limetkovou šťávu. Cibule a česnek dodejí chuťový základ při restování, přípravě polévek nebo omáček.
  • Byliny a koření, ať už čerstvé nebo sušené, mohou dodat pokrmům výraznější chuť. Zkuste přidat čerstvě nasekanou bazalku, koriandr, pažitku, kopr, oregano, petržel, rozmarýn, šalvěj, tymián. Můžete také zkombinovat svoje oblíbené sušené byliny a vytvořit si vlastní směsi koření.
  • Chuť dodají i nejrůznější oleje, lze je použít k zakápnutí jídla nebo do salátových dresinků a marinád, třeba sezamový olej, který se běžně používá v asijské kuchyni, nebo dýňový, lněný či olivový olej.
  • Ocet může podpořit chuť omáček a je dobrým základem pro salátové dresinky. kromě klasického kvasného lihového octa, můžete vyzkoušet jablečný ocet, vinný ocet, balzamikový či rýžový ocet.

Zdroj: https://www.kidneycommunitykitchen.ca/…ithout-salt/

6. 10. 2021 | Administrátor systému | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.