Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Jak ulehčit blízkým, kteří pečují o dialyzované pacienty

Jak ulehčit blízkým, kteří pečují o dialyzované pacienty

Pro dospělou osobu často není snadné být závislý na péči blízké osoby. Zhoršování zdravotního stavu při chronických onemocněních však často může vyžadovat pomoc od druhých i při těch nejzákladnějších denních činnostech. Rostoucí ztráta nezávislosti může být náročná nejen pro postiženého jedince, ale i pro ty, kteří o něj pečují. Takové zkušenosti však nemusí být nutně jen stresující a ponižující, může to být naopak příležitost pro to, aby se jejich vzájemný vztah stal pevnějším a smysluplnějším.

I pečující osoba potřebuje péči

Většina těch, kteří pečují o své blízké trpící chronickým onemocněním, má spoustu dalších povinností, ať už se jedná o zaměstnání či péči o děti. Tolik zodpovědnosti může být stresující. Pečující osoby pak často zanedbávají samy sebe a strádají jak fyzicky, tak psychicky. Sám pacient však může podstatným způsobem přispět k tomu, aby pečující osoba nebyla zbytečně přetěžována a měla dostatek času starat se také o své vlastní zdraví a pohodu. Jak na to?

  • Snažte se samostatně udělat vše, co zvládnete – může vám to sice trvat déle než s asistencí, ale čím více činností zvládnete bezpečně udělat samostatně bez pomoci, tím méně zatížíte osobu, která o vás pečuje. Když jí ulehčíte od některých drobnějších úkonů, může věnovat více času a pozornosti některému z těch náročnějších.
  • Využívejte dostupné pečovatelské služby – velkou pomoc představují služby pečovatelské péče, kde kvalifikované osoby poskytují pomoc osobám se sníženou soběstačností, např. při zvládání základních úkonů o vlastní osobu, při osobní hygieně, s obstaráním a přípravou stravy, zajištěním chodu domácnosti atd.
  • Mějte vše naplánováno – zavedení každodenní rutiny může být užitečné pro vás i pečující osobu. Může pak lépe koordinovat své další aktivity a povinnosti. Jednotlivé úkoly si zaznamenávejte do společného kalendáře. Rozvrh plánovaných činností a úkonů vám oběma pomůže lépe uspořádat čas a vše úspěšně zvládnout.
  • Komunikujte – vaši blízcí nedokážou vždy sami odhadnout, jak se právě cítíte. Jistě můžete cítit strach nebo frustraci z vašeho zdravotního stavu. Pokuste se sdílet tyto pocity s tím, kdo o vás pečuje. Je pravděpodobné, že zažívá stejné emoce. Pokud o nich budete spolu hovořit, lépe spojíte vaše síly dohromady a naučíte se problémy společně překonávat.
  • Připomínejte svým blízkým, aby se nezapomněli starat sami o sebe – pečující osoby často opomíjejí své vlastní potřeby, aby zvládly péči o nemocného. Je důležité, aby věnovaly čas také svým vlastním potřebám. Pravidelná péče o nemocnou osobu je velkou emocionální a fyzickou zátěží. Povzbuzujte toho, kdo o vás pečuje, aby si vzal den volna a udělal něco jen pro sebe, např. aby pravidelně chodil na prohlídky ke svému lékaři, a aby se nezdráhal přijmout pomoc od druhých, např. sousedů, přátel, kolegů v práci atd.

Zdroj: https://aakp.org/…r-caregivers

28. 2. 2017 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.