Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Jak zvládat více dietních omezení najednou?

Jak zvládat více dietních omezení najednou?

Je zřejmé, že už dodržování samotné diety vhodné pro pacienty na dialýze s mnoha různými doporučeními může být často náročné. Mnoho pacientů na dialýze navíc často bojuje s dalšími zdravotními problémy, jako je např. cukrovka, nadváha, vysoký krevní tlak nebo srdeční choroby, které vyžadují další dietní úpravy. Pokud je pro vás sestavení toho správného jídelníčku problém, možná vám pomohou následující tipy.

Nikdo není dokonalý

Musíte-li v jídelníčku zkombinovat více dietních omezení, nesnažte se být každý den úplně perfektní a zvládat vše na sto procent. Zvažte spíše malé postupné změny, které jsou pro vás splnitelné a při důsledném dodržování budou mít pozitivní účinek.

Zaměřte se na to pozitivní

Hledejte styčné body, které jsou společné pro různé diety. Libové maso, ryby a vejce nebo vaječné bílky jsou zdrojem bílkovin, které se obecně doporučují pro většinu diet. Celozrnné výrobky a luštěniny již nejsou považovány za „tabu“ v ledviny šetřící stravě a jsou také doporučovány při léčbě cukrovky a srdečních chorob. Nic nezkazíte ani když pravidelně zařadíte zeleninu a ovoce. Když pomineme stravování, pro zlepšení většiny zdravotních problémů se obvykle doporučuje pravidelné cvičení o intenzitě odpovídající vašemu věku a kondici a schválené lékařem. Pravidelný pohyb pomáhá také snižovat stres a zlepšuje náladu a má celkový pozitivní dopad na psychiku.

Sbírejte informace

Často pomáhá, když pacient nejen dobře rozumí doporučené dietě, ale také důvodům, proč je důležité, aby se takto stravoval. Když víte „proč“ i „co“, může to být pro vás větší povzbuzení i motivace. Nezapomeňte, že na to nejste sami. Nebojte se proto požádat lékaře nebo další zdravotnický personál o informace.

Zdroj:
https://blogs.davita.com/…estrictions/

14. 7. 2021 | Administrátor systému | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.