Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Jak zvládnout seznamování s onemocněním ledvin

Jak zvládnout seznamování s onemocněním ledvin

Onemocnění ledvin je součástí vašeho života, ale neříká nic o tom, jaký jste člověk. Proto vaše diagnóza není něco, co musíte okamžitě sdělit hned na první schůzce. Přesto dříve nebo později nastane v novém vztahu okamžik, kdy je vhodné partnera s touto skutečností seznámit. Onemocnění ledvin však nemusí mít nepříznivý vliv na váš milostný život. Následující tipy vám mohou usnadnit seznamování a komunikaci o vašem onemocnění s novým partnerem.

Tipy pro snadnější seznamování

  • Načasování je důležité – nemějte pocit, že je vaší povinností okamžitě novému partnerovi sdělit, že trpíte onemocněním ledvin. Nejdříve se dobře navzájem poznejte a o vaší nemoci si promluvte, až nastane ten správný čas.
  • Otevřenost je klíčová – mnoho lidí neví, co všechno obnáší onemocnění ledvin a dialýza. Mohou si vytvořit mylné představy, které v nich vyvolají neoprávněné obavy. Odpovězte partnerovi otevřeně na všechny jeho otázky. Není nutné hned z počátku hovořit o všech podrobnostech, ale postupně se snažte vysvětlit všechna úskalí a problémy, které s sebou vaše nemoc přináší.
  • Buďte trpěliví – na nového partnera nespěchejte. Uvědomte si, že musí zpracovat a přijmout spoustu nových informací – důsledky, jaké má vaše diagnóza přímo pro něj, pro vás osobně a pro vás oba jako pár. Buďte upřímní ohledně svých pocitů. Často se snažíme ochránit ty, které milujeme, před čímkoliv nepříjemným, ale to může způsobit, že se budete cítit izolovaně.
  • Nezatajujte možný vliv na sexuální život – sexuální problémy se mohou objevit u každého, bez ohledu na to, zda trpí selháním ledvin. Je pravda, že o nich nikdy není snadné hovořit, zvláště v novém vztahu, ale je důležité být v této otázce upřímný. O případných problémech si promluvte také se svým lékařem, který vám může navrhnout vhodnou léčbu.
  • Plánujte podle toho, jak se cítíte – vždy mějte na paměti váš dialyzační režim. Snažte se naplánovat své schůzky na dobu, kdy máte nejvíc energie, a nepřehánějte to s aktivitami, které vás vyčerpají. Pokud jste unavení, navrhněte raději návštěvu kina místo dlouhé procházky nebo pěší túry.
  • Před návštěvou restaurace zkontrolujte jídelní lístek – takto snáze vyberete jídla, která odpovídají vaší dietě. Můžete si také dopředu vyhradit určitou část v rámci příjmu tekutin nebo některých živin právě až na naplánovanou schůzku s partnerem.

Zdroj: https://www.kidney.org/…dney-disease

30. 4. 2018 | Redakce ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.