Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Jdeme na večeři

Jdeme na večeři

Většina lidí si ráda zajde na večeři do restaurace. Jak si však tuto příležitost užít i s vaší speciální dietou? Začněte tím, že budete mít dobře nastudováno vše o dietě pro dialyzované. Pokud musíte dodržovat omezení týkající se sodíku, draslíku, fosforu a bílkovin, pomohou vám následující doporučení.

Plánujte dopředu

Pokud chcete večer vyrazit do restaurace, naplánujte si podle toho už snídani i oběd. Zredukujte v průběhu dne spotřebu potravin s vysokým obsahem sodíku a draslíku. Prohlédněte si dopředu jídelní lístek na webových stránkách restaurace. Vyberte si restaurace, kde bude nejjednodušší vybrat vhodné pokrmy odpovídající vaší dietě.

Pečlivě vybírejte

Pročtěte si důkladně jídelní lístek. Zeptejte číšníka na detaily ohledně složení či přípravy jídla, kterým nerozumíte. Zvažte, jestli se o hlavní jídlo nepodělíte s vaším spolustolovníkem.

Pozor na bílkoviny

Pokud musíte dodržovat dietu s omezením bílkovin, můžete obsluhu požádat o poloviční porci hlavního jídla obsahujícího maso, drůbež, ryby nebo sýr. Můžete se také o jídlo podělit s vaším společníkem nebo si část porce nechat zabalit do krabice. Nezapomeňte, že zvýšený obsah bílkovin se nachází i v sýrových omáčkách, jídle připraveném z mléka, vajec a vegetariánských pokrmech obsahujících luštěniny.

Nápoje

Naplánujte si množství tekutin, které během jídla chcete vypít, a také kdy je chcete vypít, zda před jídlem, během jídla nebo až po jídle. Vyberte nápoje s nízkým obsahem draslíku a fosforu. Objednejte si nápoj přímo do sklenice místo celého džbánu nebo lahve. Vymačkejte si do vody plátek citronu, pomůže vám to uhasit žízeň. Otočte skleničku dnem vzhůru nebo ji posuňte dále od talíře, aby vám už nenalévali.

Salát

Vyberte si salát, jehož součástí jsou pouze povolené druhy ovoce a zeleniny. Požádejte, aby vám dressing naservírovali zvlášť nebo po straně talíře, abyste mohli kontrolovat jeho množství. Použijte k dochucení salátu pouze olej a ocet nebo citrónovou šťávu. Můžete si přinést vlastní dresink s nízkým obsahem sodíku. Pokud na jídelním lístku není uvedeno přesné složení salátu, zeptejte se číšníka. Často se saláty připravují individuálně, takže mohou přijmout vaše zvláštní požadavky.

Hlavní jídlo

Porce podávané v restauracích mohou být mnohem větší než ty, co jíte doma. Pokuste se odhadnout množství, které normálně jíte doma a o zbytek se rozdělte s vaším spolustolovníkem nebo si ho nechte zabalit.

Vhodným výběrem jsou např. grilovaná jídla, protože si můžete zvolit způsob úpravy. Požádejte, aby během přípravy nepřidávali sůl a aby vám omáčku nebo šťávu k masu naservírovali zvlášť. Vyhýbejte se míchaným nebo zapékaným pokrmům, které mají obvykle vyšší obsah sodíku a fosforu. Odstraňte kůži z drůbeže a opečenou kůrku ze smažených jídel, snížíte tak příjem soli. Raději nepoužívejte omáčku na steak, Worcesterovou, sójovou ani pikantní omáčku, protože většinou mají vysoký obsah sodíku. Pepř zvýrazní chuť jídla, aniž by zvyšoval pocit žízně.

Příloha

Vyberte si přílohu, která má nižší obsah draslíku, jako je rýže, těstoviny a zelené fazolky. Požádejte případně o jinou přílohu, než je v jídelním lístku. Omáčky můžete vynechat nebo si nechat naservírovat zvlášť.

Dezert

Požádejte o jasný popis dezertu. Vyberte si raději z těch zákusků, které mají jednoduchou přípravu, abyste se vyhnuli skryté formě fosforu a draslíku.

Dezerty s čokoládou, tvarohem, ořechy nebo zmrzlinou mají mnohem vyšší obsah draslíku a fosforu. Vyhněte se jim nebo se rozdělte s přáteli a sami snězte jen malé množství. Nezapomeňte, že dezertem může být také ovocný sorbet nebo míchaný nápoj s ovocem (nezapomeňte ho započítat do svého denního příjmu tekutin).

Zdroje: kidney.org (PDF)

1. 8. 2011 | Redakce Ledviny.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.