Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Každodenní dialýza zlepšuje depresi a zkracuje dobu na zotavení

Každodenní dialýza zlepšuje depresi a zkracuje dobu na zotavení

Podle amerických vědců se u pacientů, kteří přešli z dialyzačního programu v dialyzačním centru na režim každodenní domácí dialýzy, objevuje významné zlepšení symptomů deprese a zkrácení doby zotavení po dialýze. Zpráva je součástí studie, která zjišťuje klinické a ekonomické výhody každodenní dialýzy.

Výhody domácí dialýzy

Pacienti, kteří změnili původní režim zahrnující třikrát týdně návštěvu v dialyzačním centru za každodenní dialýzu, vykazovali za sledované 12měsíční období více než 30% pokles symptomů deprese a 87% zkrácení doby potřebné k postdialyzačnímu zotavení.

Jak probíhal výzkum?

Výzkumný tým hodnotil 128 pacientů, kteří takto změnili léčebný režim. Pacienti byli hodnoceni hned na začátku výzkumu, po 4 a 12 měsících. Průměrná doba zaškolování na nový režim trvala 27 dní.

Co na to vědci?

„Deprese a postdialyzační vyčerpanost jsou důležité faktory, ovlivňující život pacientů s ledvinným selháním,“ říká dr. Kerry Willis viceprezident vědecké sekce Národní nadace pro onemocnění ledvin. „Tato zjištění nasvědčují tomu, že častější dialýza může pacientovi zvýšit kvalitu života, což úzce souvisí s nižším počtem návštěv nemocnice a nižším stupněm úmrtnosti.“

„Zlepšení symptomů deprese by mohlo přímo souviset s kratší dobou zotavení a méně dramatickými chemickými změnami v těle, které jsou dané častější dialýzou,“ říkají vědci podílející se na výzkumu.

Zdroje:
renalbusiness.com

18. 3. 2011 | Redakce Ledviny.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.