Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyTransplantace Kombinovaná transplantace ledviny a slinivky

Kombinovaná transplantace ledviny a slinivky

Kombinovaná transplantace ledviny a slinivky je operace, při níž dochází současně k náhradě ledviny i slinivky břišní. Provádí se u diabetiků 1. typu se selháním ledvin. V mnoha případech mohou oba transplantované orgány pocházet od jednoho zemřelého dárce. Nicméně je také možné, aby pacient získal ledvinu od žijícího dárce a slinivku břišní od dárce zemřelého. Tímto druhem transplantace se řeší současně oba zdravotní problémy – selhání ledvin i cukrovka.

Kdo je vhodným kandidátem pro kombinovanou transplantaci?

Vhodným kandidátem jsou především dospělí, jejichž ledviny selhaly v důsledku diabetu 1. typu. Při tomto typu cukrovky slinivka břišní neprodukuje dostatek inzulínu – hormonu, který reguluje hladinu krevního cukru v těle. Transplantovaná slinivka je schopna produkovat inzulín, čímž nejen zabrání dalšímu rozvoji diabetes, ale také opětovnému poškození ledvin cukrovkou.

Lidem s diabetem 2. typu by kombinovaná transplantace ledvin a slinivky nepomohla. U diabetu 2. typu slinivka břišní sice inzulin produkuje, ale tkáně pacienta jej nejsou schopny řádně využít. Nicméně i lidem s tímto typem diabetu může být transplantována ledvina, pokud se u nich vyvine selhání ledvin.

Transplantace samotné slinivky

Transplantace samotného pankreatu se u nás i ve světě provádí jen ojediněle a to většinou diabetikům, kterým již předtím byla transplantovaná ledvina. Je totiž nutné uvážit, zda přínos dlouhodobé normalizace hladiny glukózy v krvi převáží nad možnými riziky transplantační léčby.

Kteří pacienti nemohou podstoupit transplantaci?

Transplantace slinivky a ledviny není možná u osob infikovaných virem HIV, s aktivním nádorovým onemocněním, drogově závislých, s těžkou mentální retardací, se závažným srdečně-cévním onemocněním nebo u těch, kteří nespolupracují a nejsou schopni dodržovat doporučenou léčby.

Jak úspěšné jsou transplantace ledviny a pankreatu?

Nejlepší výsledky jsou obvykle dosaženy při transplantaci co nejshodnější ledviny od žijícího dárce (obvykle od sourozence), hned za nimi následují transplantace méně shodných orgánů od žijícího dárce (např. manžel či přítel). Úspěšnost je také vysoká u kombinované transplantace ledviny a pankreatu od zemřelých dárců, nejlepších výsledků se v tomto případě obvykle dosáhne, pokud oba orgány pocházejí od stejného zemřelého dárce, kde je riziko odmítnutí orgánu výrazně sníženo.

Zdroje:
kidney.org
transplantace.eu

20. 2. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Transplantace

Komentáře

skoupilova (3. 7. 2013 — 20:52)

Dobrý den, chci se zeptat na transplantaci slinivky.
Děkuji Skoupilová

claudia (14. 8. 2013 — 21:02)

Dobrý den,jsem půl roku po transplantaci slinivky.Jak jsem při prvotním vyšetření a po rozhovoru s pacienty těsně po mé transplantaci zjistila,tran­splantaci provádí opravdu jen ojediněle u pacientů kteří nejsou schopni rozpoznat blížící se hypoglikemii.Na doporučení vašeho diabetologa vás pozvou do Ikemu,kde Vám udělají veškerá vyšetření a po zjištění,že hypo zkutečně nerozpoznáte jste zařazen do předtranspl.lis­tiny,ale musíte čekat jestli Vás zkutečně do transplantační čekající listiny zařadí.Pokud ano tak čekáte a pak jedete.Držím Vám palce a případné dotazy ráda vysvětlím.

Petrová (13. 6. 2014 — 7:43)

Dobrý den,
jak dlouho trvá prvotní vyšetření v Ikemu? A po samotné transplantaci ledvin a slinivky se člověk může vrátit ještě do práce, nebo je automaticky v invalidním důchodu? Jak dlouho trvá celá rekonvalescence? Vím, že je to individuální, ale alespoň odhadem.
Děkuji za odpověď
Petrová

Michaela (12. 5. 2016 — 13:10)

Dobry den,

cukrovku mam jiz 14 let. CHtela bych se zeptat… pri vysetrem mi nasli zvyseny mikroalbuminurie – muj pan doktor mi mi uz ± 1 rokem dal prozatim prasky TRITACE, aby se mi to nezhorsovalo. Chtela bych se zeptat, zda li bude potreba nekdy nejaka transplanatace – jak ledviny tak i slinivky? Dekuji za odpoved

Jana SImonová (30. 11. 2018 — 11:14)

dobrý den.Chci se zeptat, jak dlouho po transplantaci ledviny a slinivky zůstávám v nemocnici.vím že je to individuální,ale zhruba.

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.