Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Léčba selhání ledvin u novorozenců

Léčba selhání ledvin u novorozenců

Selhání ledvin vyžadující náhradu funkce ledvin v novorozeneckém období je velmi vzácný stav. K dispozici je pouze málo informací o dlouhodobých výsledcích takovéto terapie. Nedávná analýza údajů z registru dialyzovaných a transplantovaných z celého světa přináší zajímavé výsledky. Týkají se novorozenců, kterým byla nasazena dialyzační léčba, či podstoupili transplantaci během prvního měsíce jejich života, a to mezi lety 2000 a 2011.

Náhrada funkce ledvin u novorozenců

U 264 novorozenců z 32 zemí došlo během prvního měsíce života k náhradě funkce ledvin. Pacienti byli sledováni průměrně po podobu 29 měsíců. Většina novorozenců (242) začala s peritoneální dialýzou, 21 z nich zahájilo hemodialýzu a 1 pacient postoupil transplantaci. Nejvýznamnější příčinou selhání ledvin byly vrozené vady ledvin a močových cest (141 případů), cystické onemocnění ledvin (35 případů) a kortikální nekróza ledvin (30 případů).

Do 2 let po zahájení náhrady funkce ledvin 69 dětí změnilo způsob dialýzy a 53 byla transplantována nová ledvina. Po průměrně 7 měsících sledování 45 dětí zemřelo, a to především z důvodu infekce. Odhad 2letého přežití tak činí 81 %, 5letého přežití pak 76 %. Po 2 letech sledování se lékaři u svých pacientů potýkali s některými zdravotními problémy, zejména se zpomalením růstu (63 %), anémií (55 %) a s hypertenzí (57 %).

Perspektivy terapie u novorozenců

Léčba chronického selhání ledvin u novorozenců probíhá až na výjimky metodou peritoneální dialýzy. Předpokladem úspěšně probíhající terapie, která má dovést dítě k transplantaci, je nejen plné nasazení kompetentního zdravotnického týmu, ale i dobrá spolupráce rodiny pacienta. Podle autorů je možné náhradou funkce ledvin u novorozenců dosáhnout poměrně dobré střední doby přežití, přesto v této věkové skupině nadále přetrvávají specifické terapeutické problémy.

Zdroj: http://www.nature.com/…013561a.html

18. 3. 2014 | Redakce Ledviny.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.