Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Má nový koronavirus dopad i na ledviny?

Má nový koronavirus dopad i na ledviny?

Výsledky prvních studií naznačují, že u pacientů nakažených infekcí Covid-19, pozitivních na nový koronavirus, se často vyskytuje také různý stupeň postižení ledvin. Zdá se tedy, že koronavirová infekce útočí nejen na plíce, ale také na ledviny.

Ledviny v ohrožení

Dvě aktuální studie prokázaly vysokou míru výsledků naznačujících postižení ledvin u pacientů pozitivních na koronavirus. U hospitalizovaných pacientů byla zjištěna zejména výrazně zvýšená hladina albuminu v moči (proteinurie) a u mnohých i přítomnost krve v moči (hematurie). U části pacientů byla diagnostikována také snížená funkce ledvin. Ačkoliv celkové procento pacientů infikovaných Covid-19, u kterých se během infekce rozvine akutní selhání ledvin, je poměrně nízké (asi 3–9 %), je třeba mít na paměti, že tito pacienti mohou mít trvalé následky.

Zvýšená opatrnost nutná

Nefrologové proto zdůrazňují, že pacienti, u nichž se během infekce bylo zjištěno jakékoliv narušení funkce ledvin, by měli být kvůli riziku rozvoje chronického onemocnění ledvin sledování i poté, co se uzdraví. Na druhou stranu nesmíme zapomínat, že také pacienti s již existujícím chronickým onemocněním ledvin a zejména dialyzovaní pacienti jsou vystaveni vysokému riziku, protože všechna chronická onemocnění zvyšují riziko úmrtí na Covid-19. Je proto nanejvýš důležité, aby byli tito pacienti chráněni a aby se zabránilo jejich nakažení.

Zdroj: https://www.era-edta.org/…ys_final.pdf

6. 4. 2020 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.