Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Mají ženy nižší riziko progrese onemocnění ledvin?

Mají ženy nižší riziko progrese onemocnění ledvin?

Výsledky nové studie naznačují, že zhoršení chronického onemocnění ledvin může u žen postupovat pomaleji než u mužů. V americké studii s téměř 4 tisíci dospělými osobami s nemocnými ledvinami vykazovaly ženy oproti mužům významně nižší riziko selhání ledvin i riziko celkového úmrtí.

Ženy měly významně nižší riziko progrese onemocnění ledvin

Americká studie provedená vědci z Illinoiské univerzity v Chicagu zahrnula téměř 3939 dospělých osob s mírným až středně těžkým chronickým onemocněním ledvin (1778 žen a 2161 mužů) ze 7 klinických center ve Spojených státech. Během sledování trvajícího průměrně 7 let bylo zaznamenáno 844 případů selhání ledvin a 853 úmrtí. Ženy však vykazovaly významně nižší riziko selhání ledvin než muži, a to o 28 %. Riziko 50% poklesu odhadované rychlosti glomerulární filtrace (eGFR) oproti výchozím hodnotám bylo u žen o 18 % nižší ve srovnání s muži. Navíc měly ženy také o 44 % nižší riziko úmrtí z jakékoli příčiny.

Výsledky studie nejsou jednoznačné

Autoři studie však zdůrazňují, že studie měla svá omezení. Je totiž možné, že riziko progrese chronického onemocnění ledvin bylo jiné u mužů a žen zařazených do studie ve srovnání s těmi, kteří do studie zařazeni nebyli. Uvádějí také, že je dobře známo, že povědomí o chronickém onemocnění ledvin je u žen nižší než u mužů a že ženy méně často podstupují screening na onemocnění ledvin. Ženy zařazené do studie tak mohly mít příznivější profil rizika ve srovnání se ženami, které nebyly zařazeny do studie.

Zdroj: https://www.renalandurologynews.com/…icle/819833/ https://jasn.asnjournals.org/…8030296.long

28. 1. 2019 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Komentáře

Elvis whyte (7. 8. 2019 — 10:11)

Chcete prodat ledviny? Nebo hledáte příležitost prodat své ledviny za peníze kvůli finančním rozpadům a nevíte, co dělat, pak nás kontaktujte dnes a my vám nabídneme dobrou částku pro vaše ledviny. Jmenuji se (doktor Elvis Whyte) jsem fenolog v naší nemocnici specializoval jsem se na chirurgii ledvin a zabýváme se také nákupem a transplantací ledvin s žijícím odpovídajícím dárcem. Kontaktní e-mail: doctorelviswhyte@gmail.com nebo Whatsapp us +2347083629144 pro více informací

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.