Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Málo testosteronu představuje riziko pro muže na hemodialýze

Málo testosteronu představuje riziko pro muže na hemodialýze

Kanadští vědci zkoumali souvislosti mezi sérovou hladinou mužského pohlavního hormonu testosteronu a nepříznivými klinickými výsledky u pacientů na hemodialýze. Objevili častý výskyt hypogonadismu u mužů na hemodialýze, který byl spojen se zvýšeným rizikem úmrtí.

Málo testosteronu, vyšší úmrtnost

Do studie bylo zahrnuto 623 mužů na hemodialýze. Hypogonadismus, tedy nízká hladina testosteronu, byl zjištěn u 343 z nich (55 %). Tito muži také měli významně zvýšené riziko mortality z jakékoliv příčiny, a to o 48 %. Navíc muži s nízkou hladinou testosteronu vykazovali významně horší zdravotní stav než ti s normální hladinou testosteronu.

Vše souvisí s věkem

Míra zvýšeného rizika souvisela s věkem pacientů. Muži mladší 63 let s nízkou hladinou testosteronu měli 2,9krát vyšší riziko úmrtí ve srovnání s muži, kteří měli hladiny testosteronu v normálním rozmezí. Naopak u mužů ve věku 63 roků a starších nebyl zjištěn žádný významnější vliv hladiny testosteronu na riziko úmrtnosti.

Nové nebezpečí

Zjištění, že nízká hladina testosteronu u mužů pod 63 let může přispět k nadměrné mortalitě z jakýchkoliv příčin u mužů na hemodialýze, tak vyvolává domněnku, že hypogonadismus může být novým rizikový faktor pro vznik nepříznivých klinických výsledků a špatné kvality života u této skupiny pacientů.

Zdroj: http://www.renalandurologynews.com/…icle/305247/

17. 9. 2013 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Komentáře

Bc. Suchnovky (12. 9. 2014 — 18:57)

Dobrý den, problémy z nízkou hladinou testosteronu jsem vyřešil odvarem z této byliny: http://www.prodejbylin.cz/…t/index.html , je to osvědčené a účinné.

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.