Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Med jako ochrana před infekcí?

Med jako ochrana před infekcí?

Zánět pobřišnice (peritonitida) je jednou ze závažných komplikací peritoneální dialýzy. Může vést až k nutnosti odstranění peritoneálního katétru a selhání léčby. Zdrojem rizikových mikroorganismů bývá místo vstupu peritoneálního katétru do těla. V současnosti se jako standardní preventivní opatření proti zavlečení infekce z vnějšího prostředí užívají lokální antibiotika. Vědci se nyní snaží zjistit, zda by med mohl být účinnou alternativou antibiotik v prevenci bakteriální katétrové infekce u dialyzovaných pacientů.

Antibakteriální účinky medu

Med byl k hojení ran používán již od starověku, ale teprve nedávno byla objevena podstata jeho antibakteriálních vlastností. To je především: kyselost (pH 3–4) a obsah peroxidu vodíku a dalších antibakteriálních látek. Zjistilo se, že v laboratorních podmínkách dokáže med zničit nejrůznější druhy bakterií včetně MRSA (tzv. methicilin rezistentní Staphylococcus aureus, bakterie přirozeně rezistentní k široké řadě antibiotik). Vzhledem k tomu, že jeho antibakteriální účinky jsou založeny na různých mechanismech, je nízká pravděpodobnost, že bakterie se stane vůči medu odolná.

Med a dialýza

Australští a novozélandští vědci nejdříve testovali použití standardizovaného antibakteriálního medu (Medihoney) jako antibakteriální ochrany hemodialyzačního katétru. Zjistili, že účinnost medu byla srovnatelná s účinností antibiotik. Stejný vědecký tým se nyní snaží zjistit jeho efektivitu při snižování rizika infekce při peritoneální dialýze a podpořit tak užívání této metody. Studie byla navržena tak, aby přinesla důkazy, které pomohou nefrologům a jejich pacientům na peritoneální dialýze stanovit optimální strategii pro předcházení katétrovým infekcím.

Zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19458303 http://renalfellow.blogspot.cz/…es-heel.html

21. 1. 2013 | Redakce Ledviny.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.