Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNovinky v lékařské péči Melatonin jako možný lék proti polycystickým ledvinám?

Melatonin jako možný lék proti polycystickým ledvinám?

Výzkumný tým z univerzity Concordia v kanadského Montrealu zjistil, že melatonin, hormon běžně spojovaný s regulací spánku a bdění, snižuje tvorbu cyst v ledvinných kanálcích octomilek. Vědci doufají, že jejich zjištění může být použito v budoucnu k výzkumu nových léčebných metod i u lidí trpících polycystickým onemocněním ledvin.

Dosud bez účinné léčby

Polycystické onemocnění ledvin (konkrétně autozomálně dominantní polycystické onemocnění ledvin) je chronické genetické onemocnění ledvin s progresivním průběhem, charakterizované tvorbou desítek cyst v ledvinách. Choroba postihuje přibližně 12,5 milionu lidí po celém světě a dosud neexistuje jeho účinná léčba.

Mušky jako efektivní model

Jako modelový organismus vědci ke svým experimentům využili octomilky (známé také jako ovocné mušky), u nichž lze nalézt mnoho podobných struktur jako u ledvin obratlovců. Výhodou také je, že mají anatomicky izolované ledvinné kanálky. Ty je možné na rozdíl od složitých renálních struktur savců snadno izolovat a provádět u nich biochemickou a molekulární analýzu. Zkoumané octomilky vykazovaly mutaci genu, u nějž je známo, že způsobuje cysty ledvin u všech druhů organismů, od much přes myši až po člověka.

Melatonin omezil tvorbu cyst

Vědci v průběhu 18 dnů podávali 50 octomilkám melatonin a kontrolní skupině mušek pak ethanol. Poté zkoumaly přítomnost cyst. Zjistili, že u octomilek léčených melatoninem se vyskytovaly mnohem menší cysty a celkově v menším množství než u kontrolní skupiny organismů. Výsledky tak podle autorů studie naznačují, že melatonin může znamenat určitý příslib v léčbě polycystické choroby ledvin u lidí.

Zdroj: https://medicalxpress.com/…disease.html https://www.mdpi.com/…9/25/22/5477

9. 2. 2021 | Redakce ledviny.cz | Novinky v lékařské péči

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.