Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Mýty o domácí dialýze

Mýty o domácí dialýze

Domácí dialýza je jednou z možností náhrady funkce ledvin. V domácím prostředí je možné provádět peritoneální dialýzu a díky pokrokům v technologiích dnes už i hemodialýzu. Domácí dialýza jednoznačně poskytuje pacientům více volnosti a možnost snadněji vést aktivní soukromý i pracovní život, na druhé straně vyžaduje schopnost převzít zodpo­vědnost za svoji léčbu.

Mýty a fakta

Navzdory množství dostupných informací však stále není povědomí o domácí dialýze dostatečné. To může občas vést i k mylným představám nebo „mýtům“ ohledně domácí dialýzy. Zkusme se na některé podívat trochu podrobněji.

  • Mýtus č. 1: Při domácí dialýze nemusím dodržovat ledvinovou dietu – Ledviny šetřící strava může být při domácí dialýze o něco volnější, protože každodenní peritoneální dialýza a některé plány léčby domácí hemodialýzou dokážou více napodobovat funkci přirozených ledvin. Stále je však důležité sledovat příjem potravin s vysokým obsahem fosforu, draslíku, sodíku a příjem tekutin. Díky pravidelným laboratorní testům bude vaše domácí dialýza přizpůsobena vašim konkrétním potřebám.
  • Mýtus č. 2: Při domácí dialýze jsem na všechno sám – Váš lékařský tým je vám stále k dispozici. Pacienti pravidelně podstupují laboratorní vyšetření a kontroly u nefrologa. Ohledně provádění dialýzy budete řádně proškoleni. Pro kontrolu domácí hemodialýzy vás pravidelně bude navštěvovat zdravotní sestra.
  • Mýtus č. 3: Všechny domácí dialýzy vyžadují zavedení jehly – Při peritoneální dialýze se jehly nepoužívají. Tento typ dialýzy se provádí pomocí katétru zavedeného do břicha a k výměně krve nedochází. Domácí hemodialýza sice vyžaduje zavedení jehly, ale k tomu, aby byl proces méně bolestivý, se používají speciální techniky, například napichování technikou knoflíkové dírky.
  • Mýtus. č. 4: Potřebuji velký dům, aby se tam vešly všechny přístroje a pomůcky – Je pravda, že je nutný dostatek úložného prostoru pro potřebné množství materiálu. Také je dobré si vyhradit jednu místnost, kde je možné nerušeně dialýzu absolvovat. Nejmodernější přístroje na domácí hemodialýzu jsou však dnes už prostorově méně náročné. Domácí dialýzu lze proto úspěšně provádět i v menších domácnostech.
  • Mýtus č. 5: Častá dialýza je pro mé tělo náročná – Domácí dialýza ve skutečnosti dokáže více napodobovat funkce přirozených ledvin, a proto může být pro vaše srdce i tělo přínosnější. Váš nefrolog pro vás vypracuje plán léčby, který bude optimální právě pro vás.

Zdroj: https://blogs.davita.com/…lysis-myths/

16. 6. 2021 | Administrátor systému | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.